reklama

Sandomierz: W ratuszu o zgodzie sandomierskiej – bezpłatny wstęp na nową wystawę w 450. rocznicę podpisania zgody sandomierskiej.

Data publikacji: Kategoria: , , , Zamieścił: Joanna Sarwa

‚Zgoda Sandomierska. Zgoda Panów – Zgoda Braci’ w 450. rocznicę podpisania zgody sandomierskiej to tytuł wystawy, która zorganizowana w 2012 roku przez Muzeum Diecezjalne w Sandomierzu, od dziś  została udostępniona w ratuszu. Wystawa ukazuje podłoże, przebieg, następstwa zjazdu oraz konteksty społeczne wydarzenia. Nie ogranicza się do przedstawienia samej zgody. Nakreśla tło społeczne, religijne i artystyczne Sandomierza, który w okresie odrodzenia znajdował się u szczytu rozwoju gospodarczego i kulturalnego.

Wystawa została zorganizowana w ramach ogłoszonego Uchwałą Rady Miasta Sandomierza roku 2020 – Rokiem Zgody Sandomierskiej w 450. rocznicę podpisania porozumienia między trzema wyznaniami luteranami, kalwinami i braćmi czeskimi, które miało miejsce 14 kwietnia 1570 r.

Mówią autorzy wystawy:

Urszula Stępień – kustosz w Muzeum Diecezjalnym

oraz dr hab Tomisław Giergiel z Muzeum Okręgowego w Sandomierzu:

Wystawa będzie czynna dla zwiedzających od 4 lipca od godziny 10 do 18 w poniedziałki oraz od czwartku do niedzieli.

Wydarzenie zostało objęte patronatem honorowym biskupa diecezji sandomierskiej Krzysztofa Nitkiewicza oraz burmistrza Sandomierza Marcina Marca.

Joanna Sarwa