Sandomierz: Urządzenie do wykonywania testów na koronawirusa dotarło do szpitala.

Data publikacji: Kategoria: , , Zamieścił: Joanna Sarwa

Urządzenie do wykonywania testów w kierunku zakażenia koronawirusem zakupione przez Szpital Specjalistyczny Ducha Świętego w Sandomierzu zostało dostarczone do lecznicy.

Jutro ma dotrzeć na miejsce także kabina laminarna oraz pozostałe urządzenia do nowego pomieszczenia laboratoryjnego.

Rozpoczęto szkolenia diagnostów laboratoryjnych z obsługi amerykańskiego aparatu GeneXpert firmy CEPHEIT, który pomoże w diagnostyce osób z całego powiatu sandomierskiego chorych na COVID-19.

Najnowszy test na koronawirusa, który daje wyniki już po 45 minutach (50 testów na dobę), będzie dostępny w sandomierskim szpitalu po rejestracji w ministerstwie zdrowia. Nowy test w odróżnieniu od testów, które wykrywają przeciwciała wirusa, wykrywa obecność RNA samego wirusa w momencie, kiedy zagnieździł się on w organizmie.

Jak mówi dyrektor szpitala dr Marek Kos, w szpitalnym laboratorium będzie można wykonywać także inne testy:

Aparat w sposób automatyczny wykonywać może również analizy molekularne infekcji MRSA, VRE, KPC Clostridium difficile, norowirusów, HPV, RSV, HBV, HCV, HIV oraz m.in. geny onkologiczne typu BCR-ABL.

Tego typu inwestycja wpłynie na skrócenie czasu oczekiwania pacjentów na wyniki a także zwiększy możliwości diagnostyczne.

Testy wykonywane będą na bezobsługowych maszynach o nazwie GeneXpert System, które znajdują się już w kilkudziesięciu polskich szpitalach i sanepidach.

Zakup urządzenia wsparły finansowo wszystkie samorządy powiatu.

Joanna Sarwa

 

Fot. Starostwo Powiatowe w Sandomierzu