Sandomierz: Uroczyste otwarcie wystawy ‘Chorwacki Zadar – cząstka polskiej historii’.

Data publikacji: Kategoria: , , , , Zamieścił: Iwona Pol

W Muzeum Okręgowym w Sandomierzu odbędzie się dziś uroczyste otwarcie wystawy ‘Chorwacki Zadar – cząstka polskiej historii’.

Wydarzeniu towarzyszyć będzie prelekcja Dubravki Pascuttini-Mossor oraz Marka Zalewskiego ‘O Chorwacji, Zadarze i relikwiarzu św. Symeona’.

– Zadar to przepiękne miasto leżące na dalmatyńskim wybrzeżu Chorwacji. Warto tam pojechać nie tylko ze względu na ciepłe morze i doskonałą kuchnię, ale także wspaniałe zabytki będące świadectwem jego długiej i burzliwej przeszłości. Pozostałości antycznych murów i budowli, średniowiecznych kościołów oraz wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO umocnienia obronne wzniesione przez Wenecjan w XVI-XVII wieku są dostatecznym pretekstem do odwiedzenia Zadaru. Warto to zrobić również dlatego, że można w nim odnaleźć cząstkę polskiej historii. Zapisana jest ona na wspaniałym relikwiarzu ufundowanym przez matkę Jadwigi – króla Polski i świętej Kościoła. Mamy nadzieję, że wystawa ‘Chorwacki Zadar – cząstka polskiej historii’, prezentująca to gotyckie dzieło sztuki, będzie zachętą do podróży do Chorwacji i Zadaru – mówią autorzy wystawy.

Otwarcie wystawy w baszcie gotyckiej dziś o godz. 19.00.

(Joanna Sarwa)