Sandomierz: Świąteczne klimaty w kolejnej akcji SCK.

Data publikacji: Kategoria: , , , Zamieścił: Joanna Sarwa

W związku z pandemią kolejne już święta nie mogły się odbyć w takiej formie jak dotychczas. Tegoroczna Wielkanoc przeżywana w gronie tylko najbliższej rodziny lub samotnie dla wielu ludzi była trudnym doświadczeniem. Mając tego świadomość Sandomierskie Centrum Kultury we współpracy z Urzędem Miasta w Sandomierzu, Miejską Biblioteką Publiczną oraz Muzeum Okręgowym stworzyło szereg propozycji, jak twórczo, aktywnie a zarazem bezpiecznie spędzić Wielki Tydzień.

Mówi koordynatorka wydarzeń w ramach ‘Wirtualnej Wielkanocy’ Marta Szpyra-Wrona z Sandomierskiego Centrum Kultury:

Przez cały Wielki Tydzień od Niedzieli Palmowej do Wielkiego Poniedziałku prezentowany był cykl pt. ‘Dawne (?) tradycje Wielkiego Tygodnia’ czyli staropolskie zwyczaje wielkanocne. Treści prezentowane w ramach tego cyklu przeniosły uczestników w świat dawnych zwyczajów, które w wielu domach kultywowane są do dziś. Jak monarchowie celebrowali Wielki Czwartek, jakie ‘święcone’ wyprawił na swoim dworze wojewoda Sapieha – tego rodzaju ciekawostek oraz wielu innych można było dowiedzieć się śledząc codzienną lekturę ‘Dawnych (?) tradycji Wielkiego Tygodnia’.

‘Smaki Wielkanocy’ to kolejna z propozycji prezentowanych w Wielkim Tygodniu. Ten cykl zawierał mniej lub bardziej tradycyjne przepisy na wielkanocne potrawy zaproponowane przez sandomierskie restauracje. Wśród proponowanych potraw znalazły się: tradycyjny wielkanocny żurek z białą kiełbasą w chlebku, tatar wegetariański z pieczonymi ziemniakami, carpaccio ze śledzia z chutney jabłkowym i ziemniakami hasselback czy krem z topinamburu z chrzanem oraz gofrem koperkowym.

W ramach ‘Wirtualnej Wielkanocy’ odbył się także konkurs ‘Tajemnice wielkanocnych tradycji’. Wśród zwycięzców znaleźli się Wojciech Rajpold, Marta Grdeń i Magdalena Piskor.

Dużym zainteresowaniem cieszyła się tzw. ‘Sandomierska Pisanka Życzeń’, czyli wspólne tworzenie sandomierskiej kartki wielkanocnej za pomocą krótkich świątecznych życzeń. Wielkanocne życzenia, które mieszkańcy Sandomierza składali sobie w komentarzach na Facebooku udekorowały ‘Sandomierską Pisankę Życzeń’.
Ostatnią z świątecznych propozycji była akcja pt. ‘Znajdź zajączka’. Zwyciężczynią w tej zabawie została Celina Medaj.

Joanna Sarwa