Sandomierz, Solec nad Wisłą: W 410 rocznicę śmierci Jana Januszowskiego – Łazarzowica.

Data publikacji: Kategoria: , , , Zamieścił: Tomasz Łępa

W tym roku przypada 410 rocznica śmierci Jana Januszowskiego – Łazarzowica (1550-1613), wykształconego w Padwie prawnika, najwybitniejszego polskiego drukarza epoki renesansu, właściciela Drukarni Łazarzowej, tłumacza, sekretarza królewskiego, posła królewskiego, współtwórcy drukarni Akademii Zamojskiej, wydawcy dzieł literackich, naukowych i muzycznych, autora kodyfikacji polskiego prawa -( autora dzieła: Statua prawa i konstytucyje kronne), wydawcy między innymi wszystkich utworów Jana Kochanowskiego oraz wydawcy dzieła: Melodie na Psałterz Polski przez Mikołaja Gomółkę uczynione w tym psalmu pt: „Kleszczmy rękoma”, który jest obecnie hymnem Sandomierza.

Jan Januszowski po śmierci żony, pod koniec życia (1600 r. ) przyjął święcenia kapłańskie i był jednym z najwybitniejszych duchownych związanych z Ziemią Sandomierską, został plebanem w mieście królewskim Solcu.

Jan Kochanowski, Mikołaj Gomółka i Jan Januszowski to wybitne osobistości odrodzenia – (renesansu) związane z Ziemią Sandomierską, które w Sandomierzu przebywały i zostawiły tu swoje ślady.

Informacje związane z tą postacią przybliży państwu regionalistka, badaczka historii Ziemi Sandomierskiej i autorka publikacji poświęconych tej tematyce, mieszkająca w Solcu nad Wisłą Małgorzata Szot-Wróblewska, która była gościem w Radiu Leliwa: