Sandomierz: Sandomierz po raz kolejny w filmowym dokumencie.

Data publikacji: Kategoria: , , , Zamieścił: Joanna Sarwa

Po raz kolejny Sandomierz znajdzie się w filmowym dokumencie Telewizji Polskiej w reżyserii Doroty Kosierkiewicz.

Będzie to odcinek programu “Koło się kręci” poświęcone podpisaniu przed 450 laty zgody sandomierskiej, czyli porozumienia pomiędzy wyznaniami reformowanymi w I Rzeczypospolitej: luteranami, kalwinami oraz braćmi czeskimi. Intencją zgody była wspólna obrona przed kontrreformacją i zaprzestanie walk między różnymi wyznaniami protestanckimi.

Inscenizacja przypominająca wydarzenie sprzed czterech i pół wieku odbyła się w Kamienicy Oleśnickich, gdzie miało dojść do podpisania zgody sandomierskiej. Inscenizację tę przygotowała Chorągiew Rycerstwa Ziemi Sandomierskiej.

Jak przekonuje prowadzący program “Koło się kręci” mediewista profesor Krzysztof Bracha z zakładu historii średniowiecznej Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Kielcach, tego typu forma utrwalania historii jest szczególnie ważna:

Jak wyglądała praca na planie filmowym, mówi fotograf i operator kamery Krzysztof Pęczalski:

– Dopełnieniem obrazu jest dźwięk – przekonuje realizator dźwięku Rafał Piłacik. Klimat dawnych czasów oddaje na przykład muzyka dawna:

Premiera odcinka z Sandomierzem w tle już w najbliższą niedzielę Mówi reżyser programów z cyklu “Koło się kręci” Dorota Kosierkiewicz:

“Koło się kręci” 18 października o godzinie 19 15 w TVP3 Kielce.

Joanna Sarwa