Sandomierz: Sandomierskie Centrum Zdrowia Psychicznego uroczyście otwarte. (FOTOGALERIA)

Data publikacji: Kategoria: , , Zamieścił: Joanna Sarwa

Sandomierskie Centrum Zdrowia Psychicznego oficjalnie otwarte. W województwie świętokrzyskim to pierwsza placówka, która powstała w ramach pilotażu Narodowego Programu Ochrony Zdrowia Psychicznego. Program ten ruszył 1 lipca 2018 roku. W kraju obecnie funkcjonują w sumie trzydzieści trzy takie placówki.

– mówił kierownik biura do spraw pilotażu Narodowego Programu Rozwoju Zdrowia Psychicznego Marek Balicki.

– To ważny dzień – podeślał starosta sandomierski Marcin Piwnik:

-Sandomierz znalazł się w elicie nowoczesnych ośrodków psychiatrycznych – mówił Radiu Leliwa starosta sandomierski Marcin Piwnik:

Rolę personelu podkreślała także kierownik Centrum Zdrowia Psychicznego w Sandomierzu Renata Masternak:

Aktualnie Centrum Zdrowia Psychicznego zapewnia ponad tysiąc świadczeń ambulatoryjnych miesięcznie.

Uroczystego poświęcenia Centrum dokonał biskup sandomierski Krzysztof Nitkiewicz:

Leczenie psyciatryczne będzie bardziej dostępne a pacjecnci z problemami psychicznymi będą otrzymywać kompleksowe wsparcie w bliskim sobie środowisku, co w takich przypadkach jest bardzo ważne. Mówi kierownik Centrum Zdrowia Psychicznego w Sandomierzu Renata Masternak:

Sandomierski ośrodek służy bardzo szeroką pomocą pacjentom:

Pawilon Sandomierskiego Centrum Zdrowia Psychicznego powstał na terenie kompleksu Szpitala Specjalistycznego Ducha Św. Mieszczą się w nim gabinety, sala terapii zajęciowej, komfortowe pomieszczenia z węzłem sanitarnym i sala gimnastyczna.

Obiekt Sandomierskiego Centrum Zdrowia Psychicznego ma powierzchnię 1 200 metrów kwadratowych i będzie służył pacjentom od lipca.

Koszt projektu to ponad 12 mln zł, w tym ponad 8 milionów środków unijnych , prawie milion z budżetu państwa i trzy miliony środków własnych. W ramach projektu zakupiono też tomograf i wyposażenie pracowni.

Joanna Sarwa