Sandomierz: Róże dla królowej Jadwigi.

Data publikacji: Kategoria: , , , Zamieścił: Joanna Sarwa

W Sandomierzu odbyły się uroczyste obchody 24 rocznicy kanonizacji świętej Jadwigi – króla Polski.

W sandomierskiej katedrze – miejscu często odwiedzanym przez królową Jadwigę – wystawiono jej relikwie, które przez cały rok spoczywają u stóp ołtarza w kaplicy znajdującej się w budynku Katolickiej Szkoły Podstawowej i Katolickiego Liceum Ogólnokształcącego w Sandomierzu noszących imię św. Jadwigi Królowej. 8 czerwca to jedyny dzień w roku, kiedy zostają uroczyście przeniesione do bazyliki katedralnej, gdzie wszyscy wierni mogą się przed nimi pomodlić.

Mówi dyrektor Katolickiej Szkoły Podstawowej i Katolickiego Liceum Ogólnokształcącego, które zorganizowały obchody, Magdalena Kwiatkowska:

Relikwie świętej Jadwigi przywiezione w 2008 roku z Wawelu, zostały przeniesione w uroczystej procesji ze szkolnej kaplicy do katedry.

Jako pierwszy niósł je uczestniczący w obchodach poseł na sejm RP Marek Kwitek, który zwracał uwagę na aktualność postawy świętej Jadwigi:

Dla posła Marka Kwitka udział w uroczystościach był okazją do wspomnień związanych z początkami szkoły katolickiej w Sandomierzu:

– Sandomierz pamięta o królowej Jadwidze – dodaje parlamentarzysta:

Relikwie nieśli uczniowie, dla których było to niezwykłe doświadczenie podobnie jak ich adoracja, w czasie której składano czerwone róże:

Uroczystości jadwiżańskie uświetnił wykład historyka dr Romana Chyły ‘Królowa Jadwiga – postać niezwykła’ oraz muzyczny hołd królowej Jadwidze w wykonaniu grupy młodzieży pracującej pod kierunkiem mgr Jacka Kruka.

Joanna Sarwa