Sandomierz: Przesłanie do przyszłych pokoleń

Data publikacji: Kategoria: Zamieścił: Dominik Siatrak

W płycie rynku starego miasta w Sandomierzu umieszczono kapsułę czasu. Ma ona nawiązywać do obchodzonych w tym roku rocznic: setnej odzyskania przez Polskę niepodległości, oraz dwusetnej powalania do życia Diecezji Sandomierskiej. To także 80 lat, od kiedy ówczesne miejscowości położone na prawym brzegu Wisły zostały włączone w granice administracyjne miasta powiedział pomysłodawca akcji burmistrz Marek Bronkowski:

Do kapsuły czasu włożono między innymi albumy i książki o Sandomierzu, krzemień pasiasty, flagę miasta, konstytucję a także monety. Wśród przedmiotów znalazł się także specjalny list od władz miasta do wszystkich tych, którzy za 50 lat otworzą pojemnik ze stali nierdzewnej. Ujęto w nim informacje dotyczące bieżącej sytuacji miasta, ilości mieszkańców,  kierunkach rozwoju, walorach turystycznych, najważniejszych zakładach pracy,  stowarzyszeniach i lokalnych mediach.

Zarówno mieszkańcy jak i turyści, którzy przyglądali się wydarzeniu, chwalili jego ideę:

Podczas wydarzenia została także wykonana przy użyciu drona fotografia osób zgromadzonych w tym dniu na dolnej płycie rynku. W wersji papierowej także trafiła do kapsuły. W wersji elektronicznej można ją pobrać ze strony sandomierskiego urzędu miasta.