Sandomierz: Po proteście mieszkańców osiedla protestują właściciele sklepów.

Data publikacji: Kategoria: , , Zamieścił: Joanna Sarwa

W związku z działaniami podjętymi przez inwestora, zmierzającymi do
uzyskania pozwolenia na budowę sklepu wielkopowierzchniowego w Sandomierzu na osiedlu Mickiewicza 25 właścicieli sklepów znajdujących się w najbliższym
sąsiedztwie planowanej inwestycji dziś złożyło do starosty sandomierskiego, burmistrza Sandomierza oraz do Rady Miasta protest. Poniżej zamieszczamy jego treść:

“Stop budowie supermarketu na osiedlu „MICKIEWICZA”

My, właściciele sklepów, wznawiamy protest z dnia 20.11.2019 i stanowczo sprzeciwiamy się planowanej budowie supermarketu na działkach leżących w obrębie osiedla „MICKIEWICZA”, a tym samym w bliskim sąsiedztwie naszych firm. Przypominamy argumenty, o których Władze Miasta i Władze Powiatu zdają się nie pamiętać.

Przeprowadzenie tego typu inwestycji jest niezgodne z interesem społecznym. Wybudowanie w bezpośrednim sąsiedztwie tak dużego obiektu usługowo – handlowego wpłynie bowiem negatywnie na naszą działalność gospodarczą, prowadząc w wielu przypadkach do bankructwa naszych sklepów i pozbawieniu wielu obywateli miasta źródła utrzymania. Nie będziemy bowiem w stanie sprostać konkurencji, jaką jest duży market wspierany dużymi pieniędzmi. Doskonale znamy formy sprzedaży w sklepach wielkopowierzchniowych, różnią się one zasadniczo od małych, rodzinnych sklepików, które stawiają na jakość i świeże produkty, a nie blichtr i tanią tandetę. Prosimy aby Władze Miasta i Władze Powiatu nie skazywały mieszkańców na standardowe produkty, bez większego wyboru. Likwidacja działających tu jeszcze dziś sklepów i firm, które nie wytrzymają konkurencji, spowoduje coroczne straty dla budżetu miasta. Budowa tego typu obiektu jest w interesie właścicieli działek i w interesie inwestora zewnętrznego. Jest ona sprzeczna z interesem ogólnospołecznym, gdyż spowoduje kłopoty finansowe właściwie wszystkich drobnych handlowców prowadzących działalność, nie tylko w bezpośrednim sąsiedztwie omawianej inwestycji, tzn. przy ulicy Mickiewicza, ale również w obszarze całego nowego osiedla. Podejmując działalność gospodarczą, analizowaliśmy lokalny plan zagospodarowania, który wykluczał budowę obiektów handlowych o tak dużej powierzchni na osiedlu MICKIEWICZA. Miejscowy Plan Zagospodarowania Przestrzennego dla każdego powinien być jednakowy, a nie interpretowany „po swojemu” przez nowych inwestorów. Takie
działania są bowiem sprzeczne z dobrem ogółu. Wyrażenie zgody na realizację tej inwestycji, naruszałoby zaufanie mieszkańców co do trwałości rozwiązań prawnych wprowadzonych przez władze miasta.
Pan Burmistrz liczy na wpływy z podatków do budżetu miasta, jeśli powstanie sklep wielkopowierzchniowy, a co z nami? My jesteśmy płatnikami podatków od dawna! Teraz się o nas zapomina?  Jeśli Panu Burmistrzowi tak zależy na wpływach do budżetu miasta z nowych inwestycji, nadmieniamy, że miasto dysponuje terenami, które świetnie nadają się pod tego typu inwestycje, np. na ul. Mokoszyńskiej, czy ul. Krakowskiej.

Zwracamy uwagę, iż o naszym mieście należy pomyśleć długofalowo. Jedno miejsce w markecie, likwiduje osiem innych miejsc pracy. Powstanie olbrzymiego marketu przyczyni się do utraty pracy przez wielu mieszkańców Sandomierza. Czy naprawdę tak widzimy rozwój naszego Królewskiego Miasta? Gdzie w tym wszystkim wspieranie lokalnej społeczności?  Podkreślamy, jak ważny jest patriotyzm gospodarczy. Robiąc zakupy u lokalnych przedsiębiorców, wspieramy gospodarkę oraz rodzime firmy, które dzięki wyborom konsumentów mogą się rozwijać i tworzyć coraz lepsze towary, a także nowe miejsca pracy. Świadome wybory i stosowanie patriotyzmu gospodarczego w praktyce ma znaczący wpływ na rozwój naszego lokalnego społeczeństwa.
Reasumując, pragniemy wyrazić nasz zdecydowany sprzeciw wobec planowanej inwestycji na osiedlu „MICKIEWICZA”, gdyż jej realizacja jest niezgodna z szeroko rozumianym interesem społecznym i zagraża likwidacją wielu miejsc pracy dla obywateli Sandomierza. Nasze miasto powinno rozwijać się w sposób zrównoważony, gdzie interesy wszystkich grup są uwzględnione. Wzywamy Starostę Sandomierskiego do przestrzegania prawa, które zakazuje  budowy sklepu wielkopowierzchniowego na terenie osiedla domków jednorodzinnych a Burmistrza Miasta do wystąpienia w obronie nas, mieszkańców Sandomierza, prowadzących działalność gospodarczą, wobec agresywnych działań dewelopera, zmierzającego do  obejścia zapisów Miejscowego Planu Zagospodarowania Przestrzennego a w konsekwencji
do narażenia nas na duże straty finansowe a nawet na bankructwo. Lokalni przedsiębiorcy Informacyjnie: pod protestem podpisali się właściciele sklepów, które położone są w najbliższym sąsiedztwie planowanej inwestycji (tj. na wysokości osiedla MICKIEWICZA). Informujemy, że protest może zostać rozszerzony i mieć o wiele większą skalę.”

 

 

Joanna Sarwa