Sandomierz: Pamiętali o Niezłomnych.

Data publikacji: Kategoria: , , Zamieścił: Joanna Sarwa

Bieg Pamięci Żołnierzy Wyklętych ‚Tropem Wilczym’ był ostatnim z przedsięwzięć, jakie w Sandomierzu zorganizowano dla upamiętnienia niezłomnych bohaterów powojennego podziemia niepodległościowego i antykomunistycznego.

Wydarzeniem, które w przeddzień Narodowego Dnia pamięci Żołnierzy Wyklętych zainaugurowało sandomierskie uroczystości, był wykład historyka dra Marka Jedynaka z Delegatury IPN w Kielcach dotyczący ppłk. Antoniego Wiktorowskiego – dowódcy 2. Pułku Piechoty Legionów AK, zorganizowanego w Inspektoracie Sandomierskim AK w 1944 r.

1 marca uroczystości patriotyczne miały miejsce przy symbolicznej mogile ppłk. Antoniego Wiktorowskiego “Kruka” na Cmentarzu Katedralnym a następnie w kościele św. Józefa, gdzie odbyła się msza święta w intencji ojczyzny, żołnierzy niezłomnych i ppłk. Wiktorowskiego.

Ostatnim elementem sandomierskich obchodów był Bieg Pamięci Żołnierzy Wyklętych “Tropem Wilczym”. Każdy z biegaczy otrzymał pakiet startowy z koszulką z wizerunkiem bohatera oraz materiałami informacyjnymi na temat żołnierzy niezłomnych. Bieg zorganizowała Fundacja Wolność i Demokracja oraz sandomierski MOSiR.

(Joanna Sarwa)

Fot. www.sandomierz.pl