Sandomierz: Nowe zalecenia odnośnie uczestnictwa we Mszy św. i zgromadzeniach religijnych.

Data publikacji: Kategoria: , , Zamieścił: Joanna Sarwa

W związku z wprowadzeniem dzisiaj stanu zagrożenia epidemicznego w Polsce oraz stosując się do rozporządzeń organów państwowych, które ograniczyły liczbę uczestników zgromadzeń do 50 osób, przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski abp Stanisław Gądecki zwrócił się do biskupów diecezjalnych o wydanie stosownych decyzji.
Biskup sandomierski Krzysztof Nitkiewicz polecił dzisiaj proboszczom i rektorom kościołów, aby zapewnili przestrzeganie rozporządzeń państwowych. Tak więc podczas każdej Mszy Św. i nabożeństw oraz przy okazji spowiedzi i rekolekcji wielkopostnych, a także podczas innych spotkań może być obecnych maksymalnie 50 osób.
Biskup ordynariusz nawiązał jednocześnie do udzielonej dyspensy od obowiązku uczestniczenia w niedzielnej Mszy Św. i zachęcił, aby z niej skorzystać. Przypomniał również o transmisji liturgii przez środki masowego przekazu, która w zaistniałej sytuacji może być duchowym wsparciem. – Proszę wszystkich kapłanów i wiernych świeckich, abyśmy złączyli się duchowo w modlitwie różańcowej oraz odmawianiu Koronki do Bożego Miłosierdzia, błagając Boga o ustanie epidemii. Obejmijmy modlitwą chorych, pracowników Służby Zdrowia i innych służb oraz zmarłych – powiedział bp Nitkiewicz.