Sandomierz: Nie żyje artysta rzeźbiarz Szczepan Siudak.

Data publikacji: Kategoria: , , , Zamieścił: Joanna Sarwa

Nie żyje sandomierski rzeźbiarz Szczepan Siudak.

Artysta urodził się w 1945 w Skotnikach koło Sandomierza. Był absolwentem Państwowej Wyższej Szkoły Sztuk Plastycznych w Gdańsku na kierunku rzeźba, płaskorzeźba, rysunek.
Od 1972 roku związany był z Sandomierzem, gdzie mieszkał i tworzył.

Jego dorobek twórczy obejmuje głównie pomniki. Do jego najsłynniejszych dzieł należą pomnik pomordowanych nauczycieli w czasie II wojny światowej w Sandomierzu, symboliczna mogiła pomordowanych mieszkańców sandomierszczyzny w obozach sowieckich, pomnik ‘Płomień nadziei’ w XXV rocznicę powstania NSZZ ‘Solidarność”. Szczepan Siudak jest również autorem pomnika dziecka utraconego na cmentarzu krukowskim w Sandomierzu.

Oto jak wspominał okoliczności powstania tego pomnika w rozmowie z Radiem Leliwa:

Szczepan Siudak został odznaczony Srebrnym Krzyżem Zasługi za osiągnięcia w rzeźbie monumentalnej i odznakami ‘Za zasługi dla województwa tarnobrzeskiego’ oraz ‘Zasłużony obywatel miasta Sandomierza’. Za swoją twórczość był wielokrotnie wyróżniany i nagradzany, zdobył także tytuł ‘Sandomierzanina Roku 2018’ w plebiscycie organizowanym przez Klub Miłośników Sandomierza, co jak mówił wtedy Radiu Leliwa było dla niego szczególnym wyróżnieniem:

$201903\asia-szczepan-1.mp3

Artysta zmarł dziś przed południem w szpitalu w Sandomierzu po długiej i ciężkiej chorobie.
Miał 76 lat.

(Joanna Sarwa)