Sandomierz: Nie trać głowy, żeby nie stracić ręki!

Data publikacji: Kategoria: , , Zamieścił: Małgorzata Figacz

Trzy dni dzielą nas od przywitania Nowego Roku. Sandomierska policja przypomina, aby rozsądek był naszym sprzymierzeńcem w korzystaniu z wszelkiego rodzaju wyrobów pirotechnicznych.

Nieostrożność i brak rozwagi mogą przynieść przykry efekt w postaci utraty palców, a nawet i ręki.

Policja przypomina, by zdecydowawszy się na zakup fajerwerków, wybierać tylko te atestowane z określonymi w języku polskim warunkami bezpieczeństwa.

Należy ich używaj ostrożnie i pod żadnym pozorem nie pozostawiać ich odpalenia dzieciom. Nie można podchodzić do tzw. niewybuchu, ani odpalić go po raz drugi. Nie można wkładać petard do żadnych pojemników, ich rozerwanie przez wybuch może spowodować rozrzut odłamków. W miejscach o dużym skupisku ludzi należy odsunąć się na bezpieczną odległość, to może uchronić cię przed nieodpowiedzialnym użyciem fajerwerków przez innych.

Wyroby pirotechniczne mogą być używane jedynie przez osoby dorosłe. Również ich sprzedaż osobom niepełnoletnim zagrożona jest grzywną, karą ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 2.

Właściciele zwierząt powinni pamiętać o tym, że ich pupile w różny sposób mogą reagować na odgłosy petard. Dbając o ich bezpieczeństwo nie powinni wychodzić z nimi na dwór, aby przez te kilka godzin zminimalizować ich stres.

(Joanna Sarwa, źródło: KPP Sandomierz)