Sandomierz: „Narodowe Czytanie” „Ballad i romansów” Adama Mickiewicza.

Data publikacji: Kategoria: , , Zamieścił: Iwona Pol

W parku miejskim odbyła się 11. edycja ‚Narodowego Czytania’ w Sandomierzu.

Jak mówi dyrektor Miejskiej Biblioteki Publicznej Wojciech Dumin, taka lokalizacja związana była z inauguracją działalności biblioteki w wyremontowanym i rozbudowanym obiekcie:

Tegoroczną lekturą wydarzenia były ‚Ballady i romanse’ Adama Mickiewicza.

W tym roku oprócz tekstów czytanych można było wysłuchać muzycznych interpretacji romantycznej poezji.

Siostry Katarzyna i Emilia Mokrzyckie z Katolickiego Liceum Ogólnokształcącego im. św. Jadwigi Królowej zaśpiewały balladę „Rękawiczka” do własnej melodii przy akompaniamencie Jacka Kruka.

W programie przygotowanym w reżyserii Grażyny Milarskiej wystąpili pracownicy sandomierskich instytucji kultury, Urzędu Miejskiego, miejscy radni, przedstawicie służb mundurowych, służby zdrowia, nauczyciele, uczniowie, emerytowani pracownicy bibliotek i szkół oraz były burmistrz Sandomierza Jerzy Borowski.

Jak co roku nie zabrakło wśród lektorów kasztelana Chorągwi Rycerstwa Ziemi Sandomierskiej Karola Burego, który podkreślał, że lektury czytane w młodości wywarły wpływ na całe jego dorosłe życie:

‚Narodowe Czytanie’ to akcja społeczna propagująca znajomość literatury narodowej, w której obszerne fragmenty dzieł odczytywane są publicznie, również w środkach masowego przekazu. Akcję zapoczątkowano w 2012 roku lekturą ‚Pana Tadeusza’ Adama Mickiewicza. Od tamtej pory ‚Narodowe Czytanie’ odbywa się co roku.

Joanna Sarwa