Sandomierz, Moskwa: Pisarz Andrzej Sarwa nominowany do nagrody literackiej Związku Pisarzy Rosji i Rosyjskiego Domu Cesarskiego ”Dziedzictwo”.

Data publikacji: Kategoria: , , , Zamieścił: Joanna Sarwa

Sandomierski pisarz Andrzej Sarwa został nominowany do rosyjskiej nagrody literackiej Związku Pisarzy Rosji i Rosyjskiego Domu Cesarskiego „Dziedzictwo”. Twórczość Andrzeja Sarwy została dostrzeżona przez rosyjskie środowisko literackie dzięki portalowi www.proza.ru prowadzonemu przez Związek Pisarzy Rosji Opublikowane w przekładzie na język rosyjski utwory sandomierskiego pisarza – powieść „Szepty i cienie” oraz zbiór „Barry. Opowiadania o psach” – zostały zauważone i nominowane do rosyjskiej nagrody literackiej ustanowionej przez Rosyjski Związek Pisarzy wraz z Rosyjskim Domem Cesarskim pod osobistym patronatem Jej Cesarskiej Wysokości Wielkiej Księżny Marii Władymirowny Romanowej.

Wręczenie nagrody ma miejsce podczas uroczystej ceremonii, która odbywa się co roku w grudniu w Centralnym Domu Literatów w Moskwie. Jest ona powiązana z wizytą w Rosji Wielkiej Księżnej Marii Władymirowny Romanowej mieszkającej na stałe w Danii. Księżna wręcza osobiście nagrodę.

W związku z tą nagrodą publikowany jest również almanach zawierający utwory nominowanych autorów. Do almanachu dołączany jest specjalny dyplom wystawiony przez kancelarię Rosyjskiego Domu Cesarskiego potwierdzający nominację do nagrody ”Dziedzictwa”. Pisarz może sam zdecydować o tym, jaki utwór znajdzie się w almanachu.

– Ja wybrałem opowiadanie ”Azor” – mówi Andrzej Sarwa.

Jak zwykle w twórczości Andrzeja Sarwy tak też i w tych utworach pojawiły się sandomierskie akcenty. W powieści ”Szepty i cienie” cała akcja się dzieje w Sandomierzu. Drugi z utworów również związany jest z rodzinnym miastem pisarza. Na okładce pojawił się pies przygarnięty ze schroniska „Na Wiśniowej”:

Pochodzący z Sandomierza Andrzej Juliusz Sarwa – pisarz, poeta, tłumacz i dziennikarz, który całe swoje życie związał z rodzinnym Sandomierzem, jest autorem ponad dwustu książek z różnych dziedzin. Został uhonorowany Złotym Krzyżem Zasługi, Medalem ‚Zasłużony Kulturze Gloria Artis’ a także Medalem ‚Pro Patria’, odznaką Zasłużony dla Kultury Polskiej’ i Świętokrzyską Nagrodą Kultury.