Sandomierz: Komisja z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego z wizytą w Muzeum Okręgowym

Data publikacji: Kategoria: Zamieścił: Dominik Siatrak

Komisja z Ministerstwa Kultury wizytowała dziś Muzeum Okręgowe w Sandomierzu.

Podczas kilkugodzinnego pobytu przyglądano się finansom placówki, jej zbiorom oraz temu czy ma ona ponadregionalny charakter. Od tego jak wypadnie muzeum w trakcie tego spotkania zależeć będzie czy Ministerstwo Kultury stałoby się czwartym obok miasta Sandomierz, powiatu sandomierskiego oraz województwa świętokrzyskiego organem współprowadzącym muzeum.

Rozmowy dotyczące współfinansowania placówki przez ministerstwo podjął jeszcze w zeszłym roku świętokrzyski poseł Marek Kwitek wraz 6 innymi parlamentarzystami z województwa. Dyrektor sandomierskiego muzeum Dominik Płaza dobrze ocenia stan placówki:

Komisja po wizycie w Sandomierzu przygotuje wicepremierowi, ministrowi kultury Piotrowi Glińskiemu opinię. Dopiero po zapoznaniu się z nią minister podejmie ewentualne dalsze kroki powiedział Radosław Jaszczak z Departamentu Dziedzictwa Kulturowego Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Roczny budżet Muzeum Okręgowego w Sandomierzu to nieco ponad milion złotych. Do jego poprawnego funkcjonowania potrzebna jest kwota dwukrotnie wyższa.