Sandomierz: Kamień Optymizmu dla Janusza Gajosa, Korona Sandomierska dla Jana Komasy.

Data publikacji: Kategoria: , , , Zamieścił: Joanna Sarwa

W Sandomierzu trwa 18. Festiwal Filmów-Spotkań Niezwykłych Dziś o 21 00 nastąpi wręczenie Kamienia Optymizmu aktorowi Januszowi Gajosowi oraz Korony Sandomierskiej reżyserowi Janowi Komasie.

Janusz Gajos znany jest z takich ról jak Janek Kos („Czterej pancerni i pies”), Turecki („Kabarecik Olgi Lipińskiej”), major „Kąpielowy” („Przesłuchanie”), sędzia Laguna („Piłkarski poker”), cenzor Rabkiewicz („Ucieczka z kina Wolność”) i prokurator („Body/Ciało”)

Koronę Sandomierską dla Reżysera NieZwykłego odbierze reżyser młodego pokolenia. Jego filmy – „Sala samobójców” (2011), „Miasto 44” (2014), „Boże ciało” (2019, polski kandydat do Oscara) i „Sala samobójców. Hejter” (2020) – to kino młodych ludzi zanurzonych w świecie wirtualnym, dla których historia może być elementem gry komputerowej.

Janusz Gajos i Jan Komasa zostali nagrodzeni przy okazji 17 edycji Festiwalu, jednak zeszłoroczne ograniczenia pandemiczne uniemożliwiły spotkanie z laureatami na żywo, dlatego w grudniu 2020 na oficjalnym kanale YouTube Festiwalu wyemitowane zostały wywiady z nimi przeprowadzone przez Katarzynę Janowską i Łukasza Maciejewskiego.

Po uroczystości wręczenia Kamienia Optymizmu Aktorowi NieZwykłemu Januszowi Gajosowi oraz Korony Sandomierskiej Reżyserowi NieZwykłemu Janowi Komasie rozpocznie się recital Natalii Sikory i Pawła Stankiewicza “Ostrożnie to moje serce” na dziedzińcu sandomierskiego Zamku.

 

Ostrożnie to moje serce – recital Natalii Sikory i Pawła Stankiewicza

Natalia Sikora i Paweł Stankiewicz to duet niezwykły, który wystąpi na dziedzińcu sandomierskiego Zamku. Ona – fantastyczna, żywiołowa wokalistka , on – wirtuoz gitary. Razem zabiorą słuchaczy w muzyczną podróż, podczas której udowodnią, że w ich żyłach płynie czysta muzyka!

Wszystko zaczęło się w 2013 roku, kiedy Natalia Sikora zdecydowała się wziąć udział w drugiej edycji popularnego talent show „The Voice of Poland”. Jej wykonanie „Cry Baby” Janis Joplin poraziło i zaczarowało jurorów, ale przede wszystkim – publiczność: dobę po emisji osiągnęło ponad milion odsłuchań w Internecie! Marek Piekarczyk, wokalista legendarnej grupy TSA i juror w tym programie, klęknął przed Natalią i nazwał ją „Czarną Królową”. Czy można się dziwić, że przeszła przez te edycję „The Voice Of Poland” jak burza i ją wygrała?

Rok po tym niesamowitym wykonaniu „Cry Baby”, Natalia wcieliła się w rolę Janis Joplin w spektaklu wrocławskiego Teatru Muzycznego Capitol poświęconym tej legendarnej wokalistce. W 2016 r. przygotowała koncert „Buried Alive In The Blues” z repertuarem Janis Joplin. Amerykańska piosenkarka nie zdążyła już nagrać wokalu do tytułowego utworu: Natalia napisała tekst i zaśpiewała „Buried Alive In The Blues”. – To moja pełnia z Kosmosem. To przełom w moim życiu – powiedziała później.