Sandomierz: Jubileusz 60-lecia kapłaństwa biskupa Edwarda Frankowskiego.

Data publikacji: Kategoria: , , Zamieścił: Joanna Sarwa

W sandomierskiej bazylice katedralnej odbyły się dziś obchody 60. rocznicy święceń kapłańskich biskupa Edwarda Frankowskiego.

– mówił w homilii podczas uroczystej mszy św. biskup sandomierski Krzysztof Nitkiewicz, który odwołał się także do “Boskiej komedii” Dantego Alighieri:

Biskup Krzysztof Nitkiewicz odwołał się także do postawy głębokiej pobożności biskupa Edwarda Frankowskiego:

Biskup pomocniczy diecezji sandomierskiej Edward Frankowski urodził się w 1937 roku w Kępie Rzeczyckiej koło Stalowej Woli. Ukończył Wyższe Seminarium Duchowne w Przemyślu. Jego działalność duszpasterska objęła takie miejsca jak Hyżne koło Rzeszowa, Jasło a od 1967 roku Stalową Wolę. Sakrę biskupią otrzymał w 1989, przyjmując za dewizę biskupią: “Christus vincit” (Chrystus zwycięża).

Szczególnie zaangażował się w działalność społeczną: bronił praw ludzi pracy, szczególnie podczas strajku w Hucie Stalowa Wola, jako duszpasterz ludzi pracy organizował pomoc i obronę działaczy opozycji represjonowanych przez władze komunistyczne, szczególnie w stanie wojennym i wspierał tworzącą się “Solidarność” w Hucie Stalowa Wola i w Regionie Ziemia Sandomierska, będąc kapelanem “Solidarności”. Z powodu represji przez władze PRL Instytut Pamięci Narodowej przyznał mu status pokrzywdzonego przez system komunistyczny.

Joanna Sarwa