Sandomierz: Firma Melbud dokończy prace budowlane w ramach ‘Ochrony przeciwpowodziowej Sandomierza’ i wypłaci zaległe pieniądze.

Data publikacji: Kategoria: , , Zamieścił: Joanna Sarwa

Firma Melbud dokończy prace budowlane w ramach inwestycji pod nazwą ‘Ochrona przeciwpowodziowa Sandomierza’. Na zlecenie Państwowego Gospodarstwa Wodnego Wody Polskie inwestycję realizowało konsorcjum spółek Energopol Szczecin i Melbud z Grudziądza. Firma Energopol Szczecin złożyła wniosek o upadłość, zostawiając rozpoczęte prace, rozkopane wały i niezapłacone rachunki za dostarczone materiały i wykonane usługi. Przedstawiciele podsandomierskich firm, szacują, że Energopol Szczecin winny jest im około trzech milionów złotych.

Dziś w starostwie powiatowym w Sandomierzu przedstawiciele Wód Polskich zadeklarowali, że zobowiązania pieniężne zostaną wkrótce pokryte zabezpieczonymi na ten cel środkami a inwestycja zostanie wykonana i zakończona zgodnie z planem. Deklaracje te złożył zastępca dyrektora departamentu ochrony przed powodzią i suszą PGW ‘Wody Polskie’ Wojciech Skowyrski:

Jak podkreśla Wojciech Skowyrski, poszkodowani przedsiębiorcy i dostawcy mogą być spokojni o wypłatę zaległych pieniędzy:

Z przebiegu spotkania zadowolony jest starosta sandomierski Marcin Piwnik:

W dzisiejszym spotkaniu wziął udział także burmistrz Sandomierza Marcin Marzec:

Kontrakt obejmuje: zabezpieczenie przeciwpowodziowe w obrębie ujściowego odcinka rzeki Atramentówki, budowę nowej pompowni ‘Koćmierzów’ i śluzy grawitacyjnej w Koćmierzowie (w prawym wale Wisły) oraz kanału odprowadzającego wodę z Atramentówki do pompowni, zabezpieczenie wałów rzeki Koprzywianki (wał lewy 12,9 km, wał prawy 14,4 km), budowę przepompowni wody w miejscowości Szewce, rozbudowę wału opaskowego zabezpieczającego przed wodami powodziowymi hutę szkła i osiedle mieszkaniowe w Sandomierzu wraz z rozbudową wału przeciwpowodziowego rzeki Wisły od ul. Lwowskiej do połączenia z wałem Koćmierzów, zabezpieczenie przeciwpowodziowe w obrębie cieku Struga A wraz z przebudową i rozbudową przepompowni ‘Nadbrzezie’ oraz rozbudowę przepompowni wody w miejscowości Zajeziorze.

Prace mają się zakończyć w grudniu 2020 roku.

Inwestycja jest finansowana z pożyczki Banku Światowego, Banku Rozwoju Rady Europy, Funduszu Spójności Unii Europejskiej oraz budżetu państwa.

(Joanna Sarwa)