reklama

Sandomierz: „Ekumeniczny i tolerancyjny Sandomierz” 450 lat po podpisaniu zgody sandomierskiej.

Data publikacji: Kategoria: , , , Zamieścił: Joanna Sarwa

‚Zgoda Sandomierska. Zgoda Panów – Zgoda Braci’ w 450. rocznicę podpisania zgody sandomierskiej to tytuł wystawy, która od dziś została udostępniona w ratuszu w Sandomierzu. W 2012 roku zorganizowało ją sandomierskie Muzeum Diecezjalne.

Wystawa została zorganizowana w ramach ogłoszonego Uchwałą Rady Miasta Sandomierza roku 2020 – Rokiem Zgody Sandomierskiej w 450. rocznicę podpisania porozumienia między trzema wyznaniami luteranami, kalwinami i braćmi czeskimi, które miało miejsce 14 kwietnia 1570 r.

W dzisiejszym uroczystym otwarciu wystawy uczestniczyli przedstawiciele kościoła ewangelicko-augsburskiego, prawosławnego i katolickiego.

Mówi biskup sandomierski Krzysztof Nitkiewicz, który objął wydarzenie honorowym patronatem:

Jak budować jedność i tolerancję w praktyce?

Obecny na otwarciu wystawy był także biskup Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego Jerzy Samiec, prezes Polskiej Rady Ekumenicznej:

– Powinniśmy wyciągać wnioski z historii – mówi biskup Jerzy Samiec:

Takie wydarzenia jak dzisiejsze budują jedność – mówi proboszcz prawosławnej parafii pod wezwaniem Świętych Równych Apostołom Braci Cyryla i Metodego w Sandomierzu ks. Marcin Chyl:

Jak mówi ks. Marcin Chyl współczesny Sandomierz jest tolerancyjny i ekumeniczny:

Kasztelan Chorągwi Rycerstwa Ziemi Sandomierskiej Karol Bury podkreśla, że epidemia przekreśliła szerokie plany obchodów rocznicowych:

Wystawa ukazuje podłoże, przebieg, następstwa zjazdu oraz konteksty społeczne wydarzenia. Nie ogranicza się do przedstawienia samej zgody. Nakreśla tło społeczne, religijne i artystyczne Sandomierza, który w okresie odrodzenia znajdował się u szczytu rozwoju gospodarczego i kulturalnego.

Autorami wystawy są Urszula Stępień – kustosz w Muzeum Diecezjalnym oraz dr hab Tomisław Giergiel z Muzeum Okręgowego w Sandomierzu.

Wystawa będzie czynna dla zwiedzających od 4 lipca od godziny 10 do 18 w poniedziałki oraz od czwartku do niedzieli.

Joanna Sarwa