Sandomierz: Dziś uroczystości odpustowe ku czci bł. Wincentego Kadłubka.

Data publikacji: Kategoria: , , , Zamieścił: Joanna Sarwa

Dziś w Sandomierzu uroczystości odpustowe ku czci bł. Wincentego Kadłubka – patrona Sandomierza i diecezji sandomierskiej. Mistrz Wincenty, zwany Kadłubkiem – autor “Kroniki polskiej” i nadworny kapelan Kazimierza II Sprawiedliwego żył w XII wieku.

Mówi autor książek poświęconych błogosławionemu Wincentemu Kadłubkowi doktor historii i nauk prawnych Artur Lis:

Błogosławiony Wincenty urodził się we wsi Karwów koło Opatowa. Był prepozytem kolegiaty pod wezwaniem Narodzenia Najświętszej Maryi Panny w Sandomierzu, a następnie biskupem krakowskim. Beatyfikował go w 1764 papież Klemens XIII. Wincenty Kadłubek wprowadził w Polsce zwyczaj palenia wiecznego światła przed Najświętszym Sakramentem.

Zdaniem dr Artura Lisa, warto przypominać tę wybitną postać:

“Kronika polska” Wincentego Kadłubka to nie tylko źródło historyczne ale europejski pomnik kultury i umysłowości początków XIII wieku.

Wincenty Kadłubek to także osoba wyniesiona przez Kościół katolicki na ołtarze: w 1764 roku został beatyfikowany, a obecnie trwa oczekiwanie na jego kanonizację:

Dr Artur Lis poświęcił postaci Wincentego Kadłubka piętnaście lat swojej kariery naukowej:

Dorocznemu odpustowi ku czci błogosławionego Wincentego Kadłubka towarzyszy procesja z jego relikwiami a także stragany kramarzy, którzy wystawiają swoje towary na sandomierskim rynku. W tym roku uroczystości upływają w cieniu epidemii.

(Joanna Sarwa)

Fot. Wojciech Kania