Sandomierz: Dziś spotkanie „Pamięci Sandomierskich Kolumbów”.

Data publikacji: Kategoria: , , , , Zamieścił: Joanna Sarwa

Po raz czwarty w Sandomierzu odbędzie się spotkanie z cyklu „Pamięci Sandomierskich Kolumbów”. Tym razem wydarzenie zorganizowane przez Delegaturę Instytutu Pamięci Narodowej w Kielcach oraz Muzeum Okręgowe w Sandomierzu poświęcone będzie Wandzie Madejczyk ‘Adzie’ w 76 rocznicę bitwy pod Pielaszowem.

To czwarta odsłona cyklu podczas którego przypominane są sylwetki sandomierskich bohaterów. Szczególną wrażliwością otaczani są żołnierze batalionu ‘Swojaka’ – uczestnicy bitwy pod Pielaszowem, która miała miejsce 30 lipca 1944 roku. W bitwie stoczonej 30 lipca 1944 r. w okolicach wsi Pielaszów i Wesołówka zginęło ponad 60 żołnierzy 1. Batalionu 2. Pułku Piechoty Legionów AK. Część ofiar została zamordowana przez Niemców podczas akcji represyjnej, dokonanej w dniach od 30 lipca do 3 sierpnia 1944 r.

Mówi Robert Piwko z Delegatury Instytutu Pamięci Narodowej w Kielcach:

Symbolem męczeństwa Sandomierskich Kolumbów pozostaje mord popełniony na czterech łączniczkach i sanitariuszkach batalionu, którego dokonano 3 sierpnia 1944 r. W tym roku przypada 76 rocznica tej zbrodni.

Planowane na sierpień spotkanie zostało przesunięte w czasie z powodu sytuacji epidemicznej i znajdzie swój finał dziś.

Poezja Wandy Madejczyk zostanie zaprezentowana uczestnikom spotkania w programie pod tytułem ‘Naszych imion znaki – wiersze Wandy Sołhaj-Madejczyk’ w wykonaniu grupy artystycznej ‘Etiuda’.

Mówi opiekun artystyczny zespołu – dr Danuta Paszkowska:

IV spotkanie z cyklu ‘Pamięci Sandomierskich Kolumbów’ odbędzie się dziś o godzinie 15 00 w Zamku Królewskim.

Dla wszystkich uczestników dzisiejszego spotkania przygotowano niespodziankę w postaci niepublikowane nigdzie wcześniej broszury „Na drogach do Niepodległej… Z dziejów rodziny Kucharskich” autorstwa Roberta Piwko z Delegatury IPN w Kielcach i Marcina Kapki z Towarzystwa Naukowego Sandomierskiego (Fot. Miłosz Trukawka).

Patronat medialny – Radio Leliwa.

Joanna Sarwa