Sandomierz: Dziś premiera dzieła poświęconego bł. Wincentemu Kadłubkowi – patronowi Sandomierza.

Data publikacji: Kategoria: , , , Zamieścił: Joanna Sarwa

Dziś przypada 798 rocznica śmierci błogosławionego Wincentego Kadłubka – patrona Sandomierza i diecezji sandomierskiej. Dzieło jego życia “Kronika polska” to nie tylko źródło historyczne ale europejski pomnik kultury i umysłowości początków XIII wieku.

Dziś będzie miała miejsce premiera dwutomowego dzieła poświęconego mistrzowi Wincentemu. To “Homo literatus – studia poświęcone Wincentemu Kadłubkowi”, publikacja, jaka ukazała się nakładem sandomierskiego Wydawnictwa “ARMORYKA”. Jej autorem jest doktor historii i nauk prawnych Artur Lis, autor pięciu książek poświęconych błogosławionemu Wincentemu Kadłubkowi, wykładowca Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego, który osobie Wincentego Kadłubka poświęcił piętnaście lat swojej kariery naukowej. Jak przypomina dr Artur Lis, pochodzący z Karwowa błogosławiony zmarł w opactwie cystersów w Jędrzejowie:

“Homo literatus” zbiera wiele informacji zarówno na temat życia błogosławionego Wincentego, sporów w literaturze na temat jego pochodzenia czy erudycji, jak też ciekawostki.

Promocja książki “Homo literatus – studia poświęcone Wincentemu Kadłubkowi”, będzi emiała miejsce dziś wieczorem po mszy świętej podczas uroczystości poświęconych mistrzowi Wincentemu w Jęrzejowie.

Joanna Sarwa