reklama

Sandomierz: Dziś otwarcie wystawy ‚Zgoda Sandomierska. Zgoda Panów – Zgoda Braci’ w 450. rocznicę podpisania zgody sandomierskiej.

Data publikacji: Kategoria: , , , Zamieścił: Iwona Pol

‚Zgoda Sandomierska. Zgoda Panów – Zgoda Braci’ w 450. rocznicę podpisania zgody sandomierskiej to tytuł wystawy, która zostanie otwarta dziś w południe na parterze sandomierskiego ratusza.

Wystawa zorganizowana w 2012 roku przez Muzeum Diecezjalne w Sandomierzu od dziś  zostanie udostępniona w ratuszu. Wystawa ukazuje podłoże, przebieg, następstwa zjazdu oraz konteksty społeczne wydarzenia. Nie ogranicza się do przedstawienia samej zgody. Nakreśla tło społeczne, religijne i artystyczne Sandomierza, który w okresie Odrodzenia znajdował się u szczytu rozwoju gospodarczego i kulturalnego.

Wystawa została zorganizowana w ramach ogłoszonego Uchwałą Rady Miasta Sandomierza roku 2020 – Rokiem Zgody Sandomierskiej w 450. rocznicę podpisania porozumienia między trzema wyznaniami luteranami, kalwinami i braćmi czeskimi, które miało miejsce 14 kwietnia 1570 r.

Ekspozycję w ratuszu przygotowało Muzeum Diecezjalne we współpracy z Muzeum Okręgowym i Sandomierskim Centrum Kultury.

Mówi dyrektor SCK Wojciech Dumin:

Wystawa będzie czynna dla zwiedzających od 4 lipca od godziny 10 do 18 w poniedziałki oraz od czwartku do niedzieli.

Wydarzenie zostało objęte patronatem honorowym biskupa diecezji sandomierskiej Krzysztofa Nitkiewicza oraz burmistrza Sandomierza Marcina Marca.

Rozmowa z autorami wystawy Urszulą Stępień oraz Tomisławem Giergielem dziś na antenie Radia Leliwa po godzinie 14.00.

Joanna Sarwa