Sandomierz: Dziś 37. rocznica wprowadzenia stanu wojennego.

Data publikacji: Kategoria: , , Zamieścił: Joanna Sarwa

Dziś przypada 37. rocznica wprowadzenia stanu wojennego.

W programie zaplanowanych na dziś w Sandomierzu obchodów rocznicowych, które rozpoczną się o 16 00 w ratuszu znalazły się reminiscencje o stanie wojennym Kazimierza Plachimowicza i Piotra Pawłowskiego.

Piotr Pawłowski ze Stowarzyszenia „Pamięć i Solidarność”, które jest współorganizatorem dzisiejszych rocznicowych obchodów w Sandomierzu, był tego dnia poza Sandomierzem:

W Sandomierzu działali opozycjoniści:

Wśród internowanych w tamtym okresie osób znaleźli się także sandomierzanie:

Jak podkreśla Piotr Pawłowski, wprowadzenie stanu wojennego wyrządziło Polakom wiele krzywd:

Podczas dzisiejszych obchodów i spotkania w ratuszu Piotr Pawłowski przypomni wydarzenia sprzed lat:

Zdaniem Piotra Pawłowskiego, utrzymywanie, że stan wojenny był mniejszym złem i jedynym możliwym w tamtym czasie rozwiązaniem, jest błędne:

Organizowanie obchodów rocznicy wprowadzenia stanu wojennego Piotr Pawłowski uważa za bardzo ważne:

Uroczystości związane z 37. rocznicą wprowadzenia stanu wojennego rozpoczną o 16 00 w ratuszu reminiscencje o stanie wojennym Kazimierza Plachimowicza i Piotra Pawłowskiego. O 17.30 w katedrze zostanie odprawiona msza święta za ojczyznę, po niej nastąpi marsz pamięci i złożenie kwiatów przed pomnikiem Solidarności a także ułożenie krzyża ze zniczy przed figurą Matki Boskiej na rynku starego miasta.

Organizatorzy sandomierskich obchodów zachęcają także mieszkańców do zapalenia domach Światła Wolności jako wyraz hołdu ofiarom stanu wojennego.

(Joanna Sarwa)

 

Fot. J. Żołnierkiewicz – http://www.solidarnosc.gov.pl/index.php?document=48