Sandomierz: Dąb im. Piłsudskiego, capstrzyk i koncert – drugi dzień sandomierskiego świętowania.

Data publikacji: Kategoria: , , Zamieścił: Joanna Sarwa

Posadzenie Dębu im. marszałka Józefa Piłsudskiego było symbolicznym punktem kulminacyjnym sobotniego świętowania setnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości w Sandomierzu. Gospodarzem wydarzenia była Jednostka Wojskowa, która tego dnia zaprosiła na “Dzień otwartych koszar”.

Mówi dowódca 3. sandomierskiego batalionu radiotechnicznego podpułkownik Paweł Czajkowski:

W uroczystości wziął udział burmistrz-elekt Marcin Marzec:

Historię dębu przybliżyła Aleksandra Pawłowska-Mazur z Miejskiej Biblioteki Publicznej, która była współorganizatorem wydarzenia „Trzy dni dla Niepodległej”:

Poświęcenia dębu dokonał wikariusz generalny diecezji sandomierskiej ks. dr Jerzy Dąbek:

Sadzonka przywieziona przez młodzież Solecznik uczniom Katolickiego Liceum im. św. Jadwigi Królowej w Sandomierzu, została uroczyście przekazana przez uczniów ‘Katolika’ wraz z dyrektorem szkoły – Magdaleną Kwiatkowską:

Po uroczystościach w Jednostce Wojskowej odbył się „Capstrzyk w wigilię Święta Niepodległości”, czyli przemarsz formacji wojskowych, służb mundurowych, paramilitarnych, motocyklistów i mieszkańców miasta na Rynek Starego Miasta:

Dyrektor Sandomierskiego Centrum Kultury, które jest współorganizatorem wydarzenia „Trzy dni dla Niepodległej” Wojciech Dumin podkreślał liczną obecność mieszkańców:

Marta Szpyra z SCK zwróciła uwagę na odwołanie do sposobu świętowania podobnego do tego sprzed wieku:

Uczestnicy wydarzenia podkreślali jego symboliczny charakter:

Drugi dzień sandomierskiego świętowania zakończyły „Wspomnienia dawnych dni” czyli koncert najpiękniejszych utworów z lat 20. i 30. XX wieku w wykonaniu trio „Retro Orchestry” w zamku królewskim.

Joanna Sarwa