Sandomierz: „Chrzest Warneńczyka Jana Matejki – sztuka w służbie historii na(rodowej)” – wykład otwarty dr Mikołaja Getki-Keniga.

Data publikacji: Kategoria: , , , Zamieścił: Iwona Pol

W Zamku Królewskim w Sandomierzu odbędzie się cykl wykładów towarzyszących wystawie „Jagiełło – Matejko. Król w twórczości Mistrza”.

Pierwszy z nich zatytułowany „Chrzest Warneńczyka Jana Matejki – sztuka w służbie historii na(rodowej)” wygłosi dr Mikołaj Getka-Kenig.

Wykład odbędzie się 7 września (środa) o godz. 17.30 w Sali Rycerskiej Zamku Królewskiego w Sandomierzu. Po wykładzie odbędzie się kuratorskie oprowadzanie po wystawie.

Wydarzenie organizowane jest we współpracy Muzeum Zamkowego w Sandomierzu oraz Towarzystwa Naukowego Sandomierskiego.
Wstęp na wydarzenie jest bezpłatny.

Wystawa prezentuje postać króla Władysława Jagiełły (monarchy ściśle związanego z Zamkiem Królewskim w Sandomierzu) w świetle twórczości Jana Matejki. Jej celem jest przypomnienie roli XIX-wiecznego malarstwa historycznego, jako narzędzia interpretacji narodowych dziejów i upowszechniania wiedzy historycznej.

Na ekspozycji można obejrzeć dziesięć dzieł. Są to obrazy, rysunki, grafiki, których motywem przewodnim jest postać króla Władysława Jagiełły – władcy związanego
z Zamkiem Królewskim w Sandomierzu, które nawiązują do kluczowych wydarzeń historycznych z czasów jego panowania oraz do świetności dawnej Rzeczypospolitej. Między innymi można zobaczyć takie obrazy jak: „Władysław Jagiełło z Witoldem modlący się przed bitwą pod Grunwaldem”; „Chrzest Władysława Warneńczyka” czy też szkic do Bitwy pod Grunwaldem.

Wystawa została objęta honorowym patronatem Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego prof. dr. hab. Piotra Glińskiego, Marszałka Województwa Świętokrzyskiego Andrzeja Bętkowskiego oraz Burmistrza Sandomierza Marcina Marca.

Ekspozycja „Jagiełło – Matejko. Król w twórczości Mistrza” dostępna jest dla zwiedzających do 29 września w Zamku Królewskim w Sandomierzu.

Partnerami wystawy są: Muzeum Narodowe w Warszawie, Muzeum Narodowe w Krakowie oraz Muzeum Zamkowe w Malborku.

Patronat medialny – Radio Leliwa.

Joanna Sarwa