Sandomierz: „Badamy nie tylko mamy”. Akcja edukacyjna 26 maja.

Data publikacji: Kategoria: , , , Zamieścił: Joanna Sarwa

W najbliższy piątek (26 maja) podczas VIII Sandomierskich Senioraliów miejscowy Klub „Amazonki” przeprowadzi akcję edukacyjną pn. „Badamy nie tylko Mamy”, która odbędzie się na placu 3 Maja w ramach ogólnopolskiej kampanii organizowanej przez Federację Stowarzyszeń AMAZONKI.

Mówi prezes sandomierskich amazonek Grażyna Rękas:

Rak piersi zdiagnozowany we wczesnym stadium może być niemal w 100 proc. wyleczalny. Postęp medycyny i dostęp do nowych form leczenia wpłynęły także na komfort życia pacjentek. Kluczową kwestią jest wczesne wykrycie choroby, dlatego należy regularnie samobadać piersi oraz wykonywać USG lub mammografię.

Honorowy patronat nad inicjatywą objęła Małżonka Prezydenta RP Agata Kornhauser-Duda.

Federacja Stowarzyszeń Amazonki działa na rzecz kobiet z rakiem piersi już od 30 lat. Jej celem jest przełamywanie tematów tabu w obszarze raka piersi oraz realne wsparcie kobiet w trakcie i po zakończeniu leczenia, a także edukacja Polek w zakresie profilaktyki. Dzięki aktywnościom Federacji zostały wprowadzone m.in. refundacja protez oraz rekonstrukcji piersi czy zmiany w leczeniu obrzęku limfatycznego. Organizacja jest partnerem merytorycznym dla decydentów działających w ochronie zdrowia, a także bierze aktywny udział w tworzeniu zmian legislacyjnych, mając realny wpływ na politykę zdrowotną państwa. Ruch Amazonek skupiony wokół Federacji Stowarzyszeń Amazonki to 26 tysięcy kobiet, działających w 209 klubach w całej Polsce. Ochotniczki działające w szpitalach zapewniają wsparcie psychiczne i merytoryczne kobietom przed i po zabiegu mastektomii.

Wylecz raka piersi HER2+

Kampania „Wylecz raka piersi HER2+” powstała z myślą o kobietach z tym podtypem nowotworu, a jej celem jest wsparcie oraz edukacja chorych i ich bliskich. W ramach inicjatywy uruchomiono stronę http://wyleczrakapiersi.pl/ oraz fanpage na Facebooku Wylecz raka HER2+ https://www.facebook.com/wyleczrakapiersiher2plus