Sandomierz: Bach w nowej odsłonie.

Data publikacji: Kategoria: , , , , Zamieścił: Joanna Sarwa

Sandomierskie Centrum Kultury oraz Bach Jazz Collective zapraszają na koncert, który odbędzie się w piątek 15.września o godz. 18.00 w Porcie Kultury (ul. Portowa 24).

Mowi Marta Szpyra-Wrona z Sandomierskiego Centrum Kultury:

Wstęp wolny.

Wydarzenie dofinansowane jest ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu Narodowego Centrum Kultury: Kultura Interwencje. Edycja 2023.

***

O Bachu i projekcie

Nowe interpretacje Bacha to pewnego rodzaju zabawa dwoma gatunkami. Opracowania otwartych form to hołd składany Bachowi i uznanie jego geniuszu. Tego rodzaju eksperymenty pokazują, że jego muzyka jest absolutnie ponadczasowa i niezwykle wyrazista. Pomiędzy barokowymi kompozycjami mistrza z Lipska a estetyką muzyki jazzowej występuje mnóstwo analogii. Twórczość Bacha cechowała różnorodność, improwizacja oraz zbliżona motoryka – równomierne i dynamiczne sekwencje akordów lub pojedynczych dźwięków.

Barok i Jazz? Yes! To dwa świetnie koegzystujące ze sobą światy. Nieoczywista fuzja i nowoczesne aranżacje. Muzyka prezentowana przez trio to egzotyczne połączenie brzmienia puzonu z organami Hammonda i zestawem perkusyjnym. Awangardowe brzmienie projektu wynika z fuzji wybitnej techniki kompozytorskiej J. S. Bacha i melodyjności jego utworów z nowoczesnym rysem harmonicznym opracowanym przez autora aranżacji – Bartka Halickiego. Projekt jest doskonałą muzyczną przygodą i doświadczeniem dla słuchacza zainteresowanego zarówno muzyką jazzową jak i barokową. Repertuar trio doskonale koresponduje ze współczesnymi trendami muzycznymi.

Kto zagra?

Kamil Miszewski – Absolwent Akademii Muzycznej w Bydgoszczy oraz Policealnego Studium Jazzu w Warszawie. Współpracował z wieloma instytucjami i artystami, m. in.: Regis Molina Reynaldo, Marc Bernstein, Mike Parker, Grzech Piotrowski, Alicja Majewska, Filharmonia Narodowa, Filharmonia w Bydgoszczy, Filharmonia w Łodzi. Członek Tria Witolda Janiaka. Koncertował w większości klubów jazzowych w Polsce takich jak: „Blue Note”, „12on14”, „u Muniaka”, „Lawendowa”, „Vertigo Jazz Club”, „Kij”, „Improwizacja”. Współpracuje z Teatrem Muzycznym w Łodzi („Miss Saigon”, „Nędznicy”, „Jezus Christ Superstar”).

Bartek Halicki – Puzonista, kompozytor, aranżer, muzyk sesyjny i sekcyjny. Wykładowca Akademii Muzycznej im. Feliksa Nowowiejskiego w Bydgoszczy. Absolwent Akademii Muzycznej im. Grażyny i Kijestuta Bacewiczów. Jako puzonista i bandleader występował na różnych festiwalach muzycznych, m. in. Hałda Jazz Festiwal, Old Jazz nad Tugą, Jazzbląg Festiwal czy Big Band Festiwal w Nowym Tomyślu. Lider zespołu Bartek Halicki Septet, z którym wydał album „Etnograf”. Puzonista Eljazz Big Band.

Witold Janiak – Pianista i organista jazzowy, kompozytor. Zwycięsca Grand Prix Bielskiej Zadymki Jazzowej i Krokus Jazz Festival. Uczestnik m.in. Jazzy Colours, Stuttgart Nacht, Festiwalu Pianistów Jazzowych, Freedom Jazz Festival, Festiwalu Jazztopad, Krokus Jazz Festiwal, Bielskiej Zadymki Jazzowej, Festiwalu Muzyki Kameralnej, Bydgoszcz Jazz Festival. Brał udział w słynnym projekcie „Koncert na 21 fortepianów”. Wykładowca Akademii Muzycznej w Łodzi. Laureat nagrody Stowarzyszenia Melomani w 2009 i 2014 roku. Współpracował m.in. ze Zbigniewem Namysłowskim, Piotrem Baronem, oraz Tatianą Okupnik i Moniką Brodką. Wydał sześć autorskich płyt.