Sandomierz: 80 rocznica zbrodni katyńskiej.

Data publikacji: Kategoria: , , Zamieścił: Joanna Sarwa

Burmistrz Sandomierza Marcin Marzec i starosta sandomierski Marcin Piwnik uczcili pamięć ofiar zbrodni katyńskiej w 80. rocznicę tragicznych wydarzeń. Z powodu obostrzeń sanitarnych związanych z epidemią okrągła rocznica zbrodni katyńskiej została uczczona w maksymalnie okrojonym składzie osobowym.

Władze samorządowe momentem ciszy uczciły mord, który dokonał się na inteligencji polskiej w 1940 roku. Burmistrz i starosta złożyli wiązanki na symbolicznych mogiłach – katyńskiej i wołyńskiej, by uczcić pamięć wszystkich, którzy stracili życie w ZSSR.

Mówi burmistrz Marcin Marzec:

Samorządowcy wspólnie podkreślali, że ta rocznica, która przywołuje na myśl okrutny, zbiorowy mord na narodzie polskim zasługuje na szczególne uczczenie pamięci pomordowanych. Jest to także ważna lekcja historii, o której należy pamiętać w kontekście niszczącej mocy wszystkich totalitaryzmów Europy XX wieku.

13 kwietnia 1940 NKWD na rozkaz Stalina w katyńskich lasach dokonało rozstrzelania prawie 22 tys. Polaków, którzy pojmani byli podczas działań wojennych prowadzonych na terenie Rzeczpospolitej Polskiej przeciwko dwóm okupantom niemieckiemu i radzieckiemu. Ciała pomordowanych trafiły do bezimiennych, zbiorowych grobów w Katyniu pod Smoleńskiem, w Miednoje koło Tweru, Piatichatkach na przedmieściu Charkowa, Bykowni koło Kijowa i innych nieznanych miejscach.

Joanna Sarwa

Fot. Katarzyna Knap-Sawicka (UM Sandomierz)