Sandomierz: 74 rocznica Akcji Burza

Data publikacji: Kategoria: , Zamieścił: Dominik Siatrak

Mszą świętą w kościele pod wezwaniem Świętego Józefa rozpoczęły się w Sandomierzu obchody święta 2 Pułku Piechoty Legionów Armii Krajowej połączone z 73 rocznicą Akcji Burza oraz bitwy pod Pielaszowem. Po nabożeństwie jego uczestnicy przeszli na wojskową część cmentarza katedralnego gdzie odmówiono modlitwę za poległych złożono kwiaty oraz zapalono znicze.
O znaczeniu rocznicy mówił burmistrz Sandomierza Marek Bronkowski:

Janusz Kamocki należał do II Pułku Piechoty Legionów AK. Podczas uroczystości na cmentarzu przekazał na ręce burmistrza krzyż, na który żołnierze konspiracji składali przysięgę. Znajdzie się on obok sztandaru pułku, w sali pamięci sandomierskiego ratusza.

Bitwa pod Pielaszowem rozegrała się 30 lipca 1944 roku w rejonie miejscowości Pielaszów, Wesołówka, Słabuszowice położonych nad rzeką Opatówką. Stoczył ją I batalion AK Sandomierz. Zginęło wówczas 70 młodych ludzi. Tylko małą część z tych ofiar udało się zidentyfikować. Ciała poległych spoczywają między innymi na cmentarzu katedralnym w Sandomierzu i na cmentarzu w Malicach Kościelnych.

(Dominik Siatrak)