Sandomierz: 100-lecie urodzin św. Jana Pawła II.

Data publikacji: Kategoria: , , Zamieścił: Joanna Sarwa

18 maja przypada stulecie urodzin św. Jana Pawła II. W Sandomierzu uroczystości związane z upamiętnieniem papieża Polaka rozpoczęły się dziś w bazylice katedralnej od Mszy św. sprawowanej przez bp. Krzysztofa Nitkiewicza. W uroczystej Eucharystii koncelebrowanej przez ks. prał. Zygmunta Gila, proboszcza parafii katedralnej wzięli udział przedstawiciele powiatu i miasta ze starostą sandomierskim Marcinem Piwnikiem i wiceburmistrzem Sandomierza Pawłem Niedźwiedziem na czele.
Przed Mszą św. młodzież związana z Ruchem Światło-Życie zaprezentowała montaż słowno-muzyczny, przypominający nauczanie i twórczość św. Jana Pawła II.

Bp Nitkiewicz mówił w homilii, że Bóg czuwa nad ludzkością i światem poprzez swoich świętych.

– Nie zostaliśmy sierotami, gdy przed piętnastu laty św. Jan Paweł II zakończył ziemską wędrówkę. Początkowo mogło się tak nawet wydawać, szczególnie dla nas pracujących wówczas w Kurii Rzymskiej, lecz jego wizerunek nie wyblakł niczym portrety różnych władców czy celebrytów. Św. Jan Paweł II oręduje za nami w Niebie i naucza, jak mamy żyć, często nas przy tym zawstydzając. On ukazuje, jak trzeba kochać Boga i drugiego człowieka, Kościół i ziemską ojczyznę. Przez swoje nauczanie – nadal aktualne – staje w obronie życia i rodziny, ubogich i prześladowanych. Buduje mosty, które łączą ludzi o różnych przekonaniach, łączą religie i narody. Czyni to, co inni święci, o których powiedział, że „chronią Kościół przed miernością, kształtują od środka, pobudzają do tego, by był oblubienicą Chrystusa bez skazy i zmarszczki”.

Bp Nitkiewicz podkreślił znaczenie papieża Polaka oraz przypomniał jego związki z ziemią sandomierską.

– Niech św. Jan Paweł II rozpala gorliwość w sercach kapłanów, dodaje odwagi młodym, aby poszli za głosem powołania i zbliża wszystkich rodaków, zaczynając od Sandomierza. On jest bowiem chwałą naszego narodu, najbardziej podziwianym i ukochanym Polakiem na kuli ziemskiej, a zarazem uosobieniem polskiej duszy – podkreślił biskup.

Ordynariusz sandomierski zachęcił również do osobistego uczestnictwa w niedzielnej Mszy św., przypominając, że św. Jan Paweł II czerpał z niej siłę do pełnienia swojej misji.

Po Mszy św. bp Krzysztof Nitkiewicz oraz przedstawiciele władz udali się pod pomnik św. Jana Pawła II na sandomierskich błoniach, gdzie złożyli wiązanki kwiatów.

Fot. Tomasz Lis