Samborzec: Maski ochronne dla mieszkańców gminy.

Data publikacji: Kategoria: , , Zamieścił: Joanna Sarwa

Osiem tysięcy maseczek ochronnych wielokrotnego użytku trafi do mieszkańców gminy Samborzec w powiecie sandomierskim. W związku ze stanem epidemicznym wywołanym wirusem SARS-CoV-2 minister zdrowia zalecił od 16 kwietnia obowiązkowe zasłanianie nosa i ust w przestrzeni publicznej. Wójt gminy Samborzec zakupił maseczki ze środków finansowych budżetu gminy. Maseczki te w najbliższych dniach trafią do mieszkańców gminy Samborzec, a ich dostarczeniem zajmą się strażacy Ochotniczych Straży Pożarnych.

Aby maseczka wielorazowa była bezpieczna, musi być regularnie dezynfekowana. Jeśli maseczka bawełniana zaczyna być wilgotna, należy ją zmienić. Należy ją wówczas ostrożnie zdjąć. Przed przystąpieniem do prania maseczek wielorazowych należy założyć jednorazowe rękawiczki. Pralkę ustawiamy na minimum 60°C – w tej temperaturze giną niebezpieczne dla zdrowia zarazki. Właściwe będzie też użycie programu do prania bawełny.
Maseczki wielorazowe powinny być prane oddzielnie, tzn. nie w towarzystwie ubrań czy innych noszonych przez nas rzeczy. Po wyschnięciu należy je wyprasować z użyciem maksymalnej temperatury i przechowywać w czystym miejscu do czasu użycia. Maseczki wielorazowe można dezynfekować używając w tym celu środka antybakteryjnego na bazie alkoholu. W tym celu należy obficie spryskać powierzchnię maseczki środkiem i pozostawić do wyschnięcia, jednak jako bardziej skuteczne zaleca się pranie w wysokiej temperaturze.

Joanna Sarwa