Rudnik nad Sanem: Placówka wczesnego wspomagania rozwoju dziecka, wychowania przedszkolnego i edukacji wczesnoszkolnej już oddana

Data publikacji: Kategoria: Zamieścił: Marta Górecka

W Rudniku nad Sanem dobiegła końca przebudowa dawnej siedziby Liceum Ogólnokształcącego na potrzeby najmłodszych podopiecznych Specjalnego Ośrodka Szkolno – Wychowawczego. Budynek został dostosowany do prowadzenia zajęć wczesnego wspomagania rozwoju dziecka, wychowania przedszkolnego, edukacji wczesnoszkolnej oraz oddziałów rewalidacyjno-wychowawczych. Z zakończenia inwestycji i oddania budynku do użytku w ciągu niespełna roku od rozpoczęcia prac cieszyła się dyrektor Ośrodka Marta Szczepańska:

A zakres prac, które obejmowała inwestycja związana z przebudową i dostosowania dawnego liceum pod potrzeby małych niepełnosprawnych dzieci był duży. Tylko o tych największych poinformowała naczelnik Wydziału Gospodarki Mieniem Powiatu Jadwiga Maluga:

A wszystko po to, by dostosować pomieszczenia, sale, gabinety i łazienki do małych niepełnosprawnych dzieci. Ale inwestycja obejmowała nie tylko prace budowlane i instalacyjne. To również wyposażenie placówki:

Inwestycja kosztowała ponad 11,4 miliona złotych. Starosta niżański przyznał, że nie byłaby ona możliwa o zrealizowania w tak krótkim czasie, gdyby nie środki zewnętrzne. Na to zadanie udało sie zdobyć dofinansowanie z programu Polski Ład w wysokości 3,4 miliona złotych  oraz z Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych 3,5 miliona złotych. Pozostałe ponad 4,5 miliona to środki własne Powiatu Niżańskiego. Starosta przyznał, że inwestycja była konieczna zarówno ze względu na dzieci, które w placówce otrzymają specjalistyczną pomoc, jak i ze względu  na tych, którzy tę pomoc niosą:

Włodarz powiatu dziękując wszystkim, którzy przyczynili się do realizacji tej inwestycji, podkreślił rolę dyrektor Narty Szczepańskiej, która na każdym etapie zaangażowana była w realizację tego ważnego dla ośrodka przedsięwzięcia.  Podczas uroczystości oddania do użytku placówki, wśród licznie zgromadzonych gości, społeczności ośrodka, samorządowców, dyrektorów instytucji, służb mundurowych obecni byli również parlamentarzyści.  Wśród nich osoba, która znacząco wsparła pozyskanie dofinansowania, to  wiceminister infrastruktury, poseł Rafał Weber. Wiceminister również podkreślał profesjonalizm kadry Specjalnego Ośrodka Szkolno – Wychowawczego, ale też empatię w podejściu do dzieci, z którymi pracują. Docenił też zasługi starosty niżańskiego Roberta Bednarza w tym, ze inwestycja doszła do skutku

O tym mówiła też senator Janina Sagatowska. Uroczystość oddania do użytku placówki wczesnego wspomagania rozwoju dziecka, wychowania przedszkolnego, edukacji wczesnoszkolnej oraz oddziałów rewalidacyjno-wychowawczych w Rudniku nad Sanem uświetniły występy podopiecznych Specjalnego Ośrodka Szkolno – Wychowawczego.