Region:  Zabiegi operacyjne z robotem w tle…

Data publikacji: Kategoria: , Zamieścił: Tomasz Łępa

W Klinicznym Szpitalu Wojewódzkim nr 1 im. Fryderyka Chopina w Rzeszowie (KSW) podpisano umowę na zakup robota chirurgicznego. Sprzęt do placówki trafi prawdopodobnie na przełomie października i listopada, a pacjenci jeszcze w tym roku będą przy pomocy tego systemu operowani.

Całkowita wartość umowy, to prawie 14 milionów złotych. W tej kwocie znajduje się najnowszy system robotyczny da Vinci Xi, który służy do wykonywania precyzyjnych zabiegów chirurgicznych m.in. w obszarze urologii, ginekologii i chirurgii ogólnej  oraz adaptacja sali operacyjnej, a także symulator  pozwalający osiągnąć podstawowe i zaawansowane umiejętności operacyjne tj. rozwój koordynacji, naukę technik cięcia oraz szycia.

Jak zaznacza  dr n. med. Janusz Ławiński, Dyrektor Klinicznego  Szpitala  zakup własnego systemu robotycznego wpłynie na dostępność jego użycia i pozwoli na zwiększenie liczby wykonywanych zabiegów. Należy podkreślić, że nie tylko pacjentów urologicznych, ale także pacjentek wymagających leczenia operacyjnego narządów rodnych oraz chirurgicznych operacji onkologicznych.

Natomiast Kliniczny Szpital Wojewódzki nr 2 w Rzeszowie pomaga dzieciom z wadami wrodzonymi serca. U trojga dzieci wykonano innowacyjne, małoinwazyjne zabiegi zamknięcia ubytków międzykomorowych. Wada objawia się tym, że brakuje fragmentu przegrody międzykomorowej, dlatego ją uzupełniamy, mówi dr nauk medycznych Oksana Trębacz, kardiolog.

 

Kliniczny Szpital Wojewódzki nr 2 w Rzeszowie jest jedynym we wschodniej Polsce oraz jednym z nielicznych w Europie ośrodków, w którym leczone są dzieci z ubytkami międzykomorowymi serca.

Tomasz Łępa