reklama

Region: W piątek podpisanie kontraktu na budowę odcinka Via Carpatia Rzeszów – Babica

Data publikacji: Kategoria: , Zamieścił: Iwona Pol

W dniu jutrzejszym (piątek)  podpisany zostanie kontrakt na budowę kolejnego odcinka trasy S19/Via Carpatia na Podkarpaciu w kierunku Rzeszów – Babica. Pierwszego na południe od Rzeszowa otwierającego cywilizacyjnie Podkarpacie i resztę Polski na południe Europy.

Odcinek realizowany będzie w systemie „Projektuj i buduj” co oznacza, że to wykonawca na podstawie Koncepcji Programowej opracuje dokumentacje techniczną i zrealizuje inwestycję.

Mówi europoseł Tomasz Poręba.

 

Największym inżynieryjnym wyzwaniem będzie budowa 2-kilometrowego tunelu. W ramach inwestycji powstanie również kilkanaście obiektów inżynieryjnych tj. estakad, wiaduktów, przejść dla zwierząt oraz węzeł w Babicy umożliwiający komunikację z DK-19.

Projekt Via Carpatia to najważniejsza inwestycja infrastrukturalna w Europie Środkowo – Wschodniej i jedyny w tym regionie korytarz drogowy łączący północ z południem. Droga przebiegać będzie z Kłajpedy do Tesalonik przez Białystok, Lublin, Rzeszów i słowackie Koszyce do Debreczyna na Węgrzech, a dalej do Rumunii, Bułgarii i Grecji otwierając drogę do portów nad Morzem Czarnym i Morzem Egejskim.

Tomasz Łępa