Region. Uważajmy na „promocje”

Data publikacji: Kategoria: , Zamieścił: Dominik Siatrak

Promocje, obniżki, rabaty, wyprzedaże – to tylko niektóre z haseł jakimi już kuszą nas sprzedawcy przy okazji zbliżającego się wielkimi krokami Black Friday i Cyber Monday. Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów przestrzega jednak przed wpadaniem w szał promocyjnych zakupów, bo może się okazać ostatecznie, że cena wcale nie była taka atrakcyjna lub co gorsza staniemy się ofiarami oszustów.

Miejski Rzecznik Praw Konsumenta w Tarnobrzegu Robert Kwiatkowski ma dla kupujących kilka cennych rad. – Robiąc zakupy w sklepach internetowych przede wszystkim czytajmy regulamin takich sklepów, a jeżeli mamy wątpliwości co do uczciwości sprzedawcy sprawdźmy czy to rzeczywiście legalnie działająca firma. Można to zrobić na przykład w internetowej bazie Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej, Krajowym Rejestrze Sądowym lub w Krajowym Rejestrze Podmiotów Gospodarki Narodowej, czyli REGON.

Warto sprawdzić czy dany towar w innym sklepie nie jest oferowany taniej.

Gdzie udać się, jeżeli czujemy się oszukani przez sprzedawcę?

Przed nieuczciwymi praktykami handlowymi konsumentów będzie chronić unijna dyrektywa Omnibus. W Polsce ustawa ta nie została jeszcze wdrożona. Wciąż trwają nad nią prace w Sejmie.