Region: Umiejętne i ambitne korzystanie z RPO WP.

Data publikacji: Kategoria: , Zamieścił: admin

Dziennikarze podkarpackich mediów, wśród nich także Radia Leliwa, oglądali projekty i inwestycje, jakie powstały w regionie podkarpackim dzięki środkom z funduszy europejskich. Kilkunastoosobowa grupa przemierzyła w sumie kilkaset kilometrów od Dobrzechowa, przez Sanok, Ustrzyki Dolne, Buszkowice oraz Przemyśl.
Pierwszym przystankiem była miejscowość Dobrzechów pod Rzeszowem. To właśnie tam Marcin Bosek w firmie Modem Forms, zajmuje się produkcją medali o wysokiej rozdzielczości przestrzennego druku 2D i 3D.

Korzystanie z dotacji RPO Województwa Podkarpackiego opłacało się również Sanokowi. To właśnie tu powstaje nowy dworzec autobusowy, a wraz z nim także zakup niskoemisyjnego taboru komunikacyjnego. Mówi burmistrz mijającej kadencji Miasta Sanoka Tadeusz Pióro.

Dziennikarze odwiedzili również placówkę Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie w Ustrzykach Dolnych, która za cel postawiła sobie poprawę funkcjonowania rodzin z terenu powiatu bieszczadzkiego poprzez zwiększenie dostępności usług społecznych z zakresu wsparcia rodziny. Mówi Magdalena Wojtasik, dyrektor Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie w Ustrzykach Dolnych.

Na mapie objazdowej znalazł się także i Przemyśl oraz działające w tym mieście od ponad pół roku przedsiębiorstwo społeczne czyli firma, która zatrudnia osoby zagrożone wykluczeniem społecznym. Mówi Katarzyna Grabka, prezes przedsiębiorstwa społecznego w Przemyślu.

Ostatnim punktem poznania możliwości skorzystania z dotacji RPO było przedszkole Kraina Marzeń Alicji Harłacz w Buszkowicach, która w swojej działalności postawiła na rozwój najmłodszych mieszkańców regionu podkarpackiego. Utworzone przedszkole miało na celu ułatwienie dostępu do wychowania i edukacji przedszkolnej dzieci w wieku 3,5-6 lat.

Przedszkole w Bruszkowicach otrzymało prawie milion złotych dotacji na rozbudowę swojego budynku. Regionalny Program Operacyjny Województwa Podkarpackiego to duża szansa dla osób prywatnych, instytucji i samorządów, które dzięki środkom z dotacji unijnych mogą realizować odważne i ambitne projekty w województwie podkarpackim.

(Tomasz Łępa)