Region: Rusza kolejne wsparcie dla przedsiębiorców

Data publikacji: Kategoria: , Zamieścił: Iwona Pol

Za nami drugie posiedzenie Zespołu ds. pobudzania aktywności podkarpackiej gospodarki w okresie pandemii koronawirusa, powołanego przez marszałka Władysław Ortyla. Jego gościem była Małgorzata Jarosińska-Jedynak, Minister Funduszy i Polityki Regionalnej.

Spotykamy się, żeby pokazać konkretne drogi skorzystania z pomocy przez przedsiębiorców, zarówno z poziomu regionu, jak i z poziomu rządu – stwierdził marszałek Władysław Ortyl, otwierając II posiedzenie Zespołu ds. pobudzania aktywności podkarpackiej gospodarki w okresie pandemii koronawirusa.

Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej wraz z marszałkami województw przygotowały  kolejny program wsparcia dla firm dotkniętych gospodarczymi skutkami pandemii. Dotacje ze środków unijnych na bieżącą działalność mikro-, małych i średnich przedsiębiorstw wystartują w połowie czerwca.  W połowie czerwca ruszy wsparcie na finansowanie kapitału obrotowego. Dzisiaj mówimy o trzech miliardach złotych – mówi Minister Funduszy i Polityki Regionalnej Małgorzata Jarosińska-Jedynak.

Wysokość dotacji uzależniona będzie od liczby pracowników. Średnie firmy zatrudniające do 249 osób mogą liczyć nawet na 430 tys. zł. Jednoosobowa działalność może otrzymać do 23 tys. zł wsparcia. By otrzymać dotację niezbędne będzie wykazanie co najmniej 30-proc. spadku w obrotach za jeden, dowolny miesiąc licząc od 1 lutego 2020 r.

Z pomocy w formie dotacji będą mogli skorzystać średni przedsiębiorcy z pięciu województw Polski Wschodniej: lubelskiego, podkarpackiego, podlaskiego, świętokrzyskiego i warmińsko-mazurskiego, którzy odnotowali niedobór lub brak płynności finansowej spowodowanej epidemią COVID-19.

Tomasz Łępa