Region/kraj: Trwają wybory samorządowe

Data publikacji: Kategoria: , , Zamieścił: Dominika Miś

W całym kraju trwa głosowanie w wyborach samorządowych. Za nami kolejna konferencja PKW – wybory przebiegają spokojnie, w Polsce frekwencja w wyborach do godziny 12 wyniosła 16,52 %. Jest wyższa blisko o jeden procent w stosunku do 2018 roku- przekazał Sylwester Marciniak, przewodniczący PKW.

W województwie podkarpackim wyniosła 17, 41%, w świętokrzyskim 17, 09 %.

W Mielcu – 15,96%, w Stalowej Woli – 16.43%,  w Sandomierzu – 14,46%.

16,48 % – tyle w Tarnobrzegu wynosiła frekwencja na godzinę 12.00.

Mieszkańcy posiadający prawo wyborcze, otrzymują 3 lub 4 karty do głosowania. W pierwszej turze wyborów samorządowych większość mieszkańców uprawnionych do głosowania otrzyma cztery karty do głosowania, zawierające listę: kandydatów do rady gminy, kandydatów do rady powiatu, kandydatów do sejmiku województwa oraz kandydatów na wójta, burmistrza lub prezydenta miasta. Mieszkańcy miast na prawach powiatu otrzymają 3 karty, bez tej z listą do rady powiatu, ponieważ miasta na prawach powiatu realizują zadania zarówno gmin, jak i powiatów, dlatego wybiera się jedynie członków rady miasta. Aby oddać ważny głos należy postawić znak „X” w kratce obok nazwiska jednego kandydata na danej karcie wyborczej. Wybierając się na wybory należy mieć ze sobą dokument tożsamości.

W całym kraju utworzono 31 456 obwodów głosowania. W wyborach zostanie wybranych blisko 47 tysięcy radnych różnych szczebli samorządu i 2,5 tysiąca włodarzy gmin, w tym 1464 wójtów, 906 burmistrzów i 107 prezydentów miast.

Głosowanie potrwa do 21.00.

Wybory w Stalowej Woli: