Region: Jesienna strategia walki z epidemią koronawirusa

Data publikacji: Kategoria: , Zamieścił: Iwona Pol

Zagrożenie epidemiologiczne związane z Covid 19  w Polsce nadal występuje. Aby sprostać wyzwaniom w kolejnych miesiącach, zostały wprowadzone kluczowe zmiany: jedną z nich jest włączenie lekarzy podstawowej opieki zdrowotnej do systemu testowania.

Mówi Rafał Śliż z Podkarpackiego Oddziału Wojewódzkiego Narodowego Funduszu Zdrowia w Rzeszowie.

Istotną zmianą jest też utworzenie trzech poziomów zabezpieczenia szpitalnego.

W województwie podkarpackim będzie to 7 szpitali: Zespół Opieki Zdrowotnej w Dębicy, Centrum Opieki Medycznej w Jarosławiu, Szpital Specjalistyczny w Jaśle i w Mielcu, Samodzielny Publiczny Zespół Opieki Zdrowotnej w Sanoku, Wojewódzki Szpital im. Św. Ojca Pio w Przemyślu oraz Centrum Medyczne w Łańcucie.

Trzeci poziom przeznaczony jest dla pacjentów z rozpoznanym koronawirusem, którzy  wymagają  wysokospecjalistycznego  leczenia.

Ponadto, zwiększaniu będzie również ulegać sieć punktów pobrań wraz z wydłużeniem  ich czasu pracy. Obecnie na terenie Podkarpacia badanie przeciw COVID  można wykonać w 23 miejscach, są to: Brzozów, Dębica, Jarosław, Jasło, Kolbuszowa, Krosno, Lesko, Leżajsk, Lubaczów, Łańcut, Mielec, Nowa Dęba, Przemyśl, Przeworsk,  3  punkty  w  Rzeszowie,  Sanok,  Sędziszów  Młp.,  Stalowa  Wola,  Strzyżów,  Tarnobrzeg  oraz  Ustrzyki Dolne.

Tomasz Łępa