Region: Jesień z „Chatką Puchatka”.

Data publikacji: Kategoria: , , Zamieścił: Tomasz Łępa

 

Na Połoninie Wetlińskiej otwarto nową Chatkę Puchatka. To legendarne schronisko turystyczne położone najwyżej w Bieszczadach, ponownie zaprasza do siebie turystów tyle,  że w unowocześnionej wersji.

Gruntowna modernizacja Chatki była częścią dużego projektu pn. „Zachowanie bioróżnorodności Połoniny Wetlińskiej poprzez ochronę zagrożonych gatunków przed negatywnym oddziaływaniem turystyki”. W efekcie tego działania uporządkowano ścieżki turystyczne i zmodernizowano Chatkę Puchatka. Schronisko nie tylko wypiękniało, ale utworzono w nim również stanowisko dla Straży Bieszczadzkiego Parku Narodowego. Mówi Ryszard Prędki, dyrektor Bieszczadzkiego Parku Narodowego.

Schronisko od lat cieszyło się ogromną popularnością, ale borykało z ogromnymi problemami. Zły stan techniczny, brak toalet i zaplecza sanitarnego oraz niewielka powierzchnia udostępniona dla turystów na odpoczynek powodowały, że miejsce to stawało się zaniedbane. Dziś to już inna jakość, mówi marszałek podkarpacki Władysław Ortyl.

Budowa schroniska  trwała 2,5 roku i kosztowała ponad 4 mln złotych, z czego ponad 2,3 mln zł to dofinansowanie w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Podkarpackiego 2014-2020.

 

Tomasz Łępa