Region: Było EKO w G2A.

Data publikacji: Kategoria: Zamieścił: Iwona Pol

Przez dwa dni w Centrum Wystawienniczo-Kongresowym Województwa Podkarpackiego G2A Arena w Jasionce k. Rzeszowa odbywała się po raz dwunasty Ekogala.

Projekt  promuje podkarpacką i polską żywność najwyższej jakości, jednocześnie dając szansę zaprezentowania produktów tradycyjnych z różnych regionów Europy, a nawet świata.

W tegorocznej Ekogali uczestniczyło 147 wystawców, producentów i wytwórców a także instytucje około rolnicze certyfikujące oraz urzędy marszałkowskie.

Mówi marszałek podkarpacki  Władysław Ortyl.

Mówi wicemarszałek Piotr Pilch.

W czasie Ekogali zaprezentowanych zostało 100 inicjatyw w stulecie odzyskania przez Polskę niepodległości w ramach Podkarpackiego Programu Odnowy Wsi. Obecnie rozszerzany ma być  program o nową inicjatywę związaną z ideę stworzenia „Uniwersytetu samorządności”. Program ruszy w 2019 roku, samorząd województwa przeznacza na ten cel 300 tys. złotych.

W placówkach tych mają odbywać się w weekendy wykłady, szkolenia i spotkania edukacyjne dla mieszkańców.

Podczas Ekogali  rozstrzygnięta została także siódma edycja konkursu Piękna Wieś Podkarpacka. Pierwsze miejsce zajęły Bratkowice w gminie Świlcza, drugie przypadło Gniewczynie Łańcuckiej w gmina Tryńcza. Na trzecim znalazł się Korzeniów w gminie Żyraków.

(Tomasz Łępa)