Radomyśl Wielki: Zrób pisankę, zgarnij nagrodę.

Data publikacji: Kategoria: Zamieścił: Iwona Pol

Grupa Rekonstrukcji Historycznej „PIAST” i Dom Pamięci Regionalnej w Rudzie zapraszają przedszkolaków, uczniów szkół podstawowych, gimnazjum, szkół średnich oraz osoby dorosłe z gminy Radomyśl Wielki do udziału w konkursie na „Tradycyjną pisankę wielkanocną”.

Konkurs ma na celu m.in. kultywowanie, podtrzymywanie i dokumentowanie ludowej tradycji zdobnictwa pisanek oraz upowszechnianie plastyki obrzędowej związanej z okresem wielkanocnym.

Na co warto zwrócić uwagę przy wykonywaniu pisanek? – Przede wszystkim muszą być zdobione techniką tradycyjną, a więc wzory na jajku mają być wykonane metodami tradycyjnymi. Powinny być wykonane z ugotowanych jaj lub wydmuszek naturalnych. Przy ich wykonaniu należy użyć tylko barwników naturalnych, np. łuski cebuli, sok z buraka. Dodatkowo oceniane będą wzory nawiązujące do charakterystycznych form zdobnictwa regionalnego – przekazuje Ireneusz Weryński, organizator konkursu.

Konkursowe pisanki należy dostarczyć do Szkoły Podstawowej w Rudzie do 9 kwietnia do godz. 12:00. Nagrodzone zostaną po trzy pisanki z każdej kategorii wiekowej.

 

(Tomasz Łępa)