Radomyśl Wielki: Parada Konna w Żarówce.

Data publikacji: Kategoria: Zamieścił: Iwona Pol

 

 

W niedzielę odbędzie się 11. Parada Konna w Żarówce gmina Radomyśl Wielki.  Nowością będzie konkurs powożenia zaprzęgami jednokonnymi i widowiskowy pokaz dżygitówki.

Parada Konna to  przedsięwzięcie powstałe z pasji do koni, które z lokalnej imprezy szybko stało się wydarzeniem o zasięgu ponad wojewódzkim. Organizatorzy zaplanowali przejazd zaprzęgów przez Żarówkę, a po nim oficjalne otwarcie parady i prezentację jej uczestników. Podczas parady konnej będzie można zobaczyć kadryl, czyli taniec koni ujeżdżanych przez jeźdźców. W tym roku taką nowością będzie również pokaz dżygitówki, czyli sztuki jazdy konnej o charakterze akrobatycznym. To  popisy akrobatyczne na galopującym koniu składające się np. z wskakiwania na wierzchowca i zeskakiwania z niego, podnoszenia z ziemi różnych przedmiotów czy przemieszczania się z jednej strony konia na drugą pod jego szyją.

Tradycyjnie głównym punktem imprezy będą sportowe i amatorskie konkursy powożenia zaprzęgami parokonnymi i po raz pierwszy jednokonnymi, a także czempionaty hodowlane klaczy rasy małopolskiej i zimnokrwistej. Wystąpią w nich przedstawiciele województw podkarpackiego i małopolskiego. Tegoroczna impreza odbędzie się na terenach rekreacyjnych przy miejscowym stadionie. Początek godzina 13.45. Patronat Radio Leliwa.

(Tomasz Łępa)