Radomyśl Wielki: Cmentarz wojenny odnowiony

Data publikacji: Kategoria: Zamieścił: Iwona Pol

 

Urząd Miejski w Radomyślu Wielkim przeprowadził prace renowacyjne cmentarza wojennego z czasów I wojny światowej, który znajduje się w miejscowości Dąbie.

W bieżącym roku na terenie cmentarza został przeprowadzony remont w ramach, którego wymienione i zaimpregnowane zostały żerdzie w ogrodzeniu. Z kolei części betonowe i metalowe ogrodzenia oraz krawężniki zostały oczyszczone następnie pomalowane farbą. Również krzyże zostały oczyszczone i pomalowane. Ponadto zamontowane zostały dwie tablice informacyjne, które ułatwią dojście do cmentarza, który usytuowany jest w lesie.

Cmentarz wojenny w Dąbiu założony został w 1915 r. na zachód od miejscowości obok wzgórza w miejscu zaciętych walk, jakie toczyły się na tym terenie pomiędzy nacierającymi wojskami niemieckimi, a rosyjskimi ochraniającymi przeprawę przez Wisłokę. Dane, co do liczby pochowanych tutaj żołnierzy są różne, od 157 do 166 Niemców i Rosjan, a także Polaków. Z kolei przekazy mieszkańców mówiły o 130 Niemcach i 140 Rosjanach pochowanych w trzech mogiłach zbiorowych i 10 indywidualnych.

(Tomasz Łępa)