Racławice: Przede wszystkim Polska

Data publikacji: Kategoria: , Zamieścił: Iwona Pol

Zespół Pieśni i Tańca „Racławice”, który w tym roku przyjął imię Rodziny Mireckich w ramach obchodów100-lecia Odzyskania Niepodległości przez Polskę realizuje projekt „Przede wszystkim Polska”. Jego celem jest przybliżenie historii rodziny Mireckich. Podczas cyklu spotkań przybliżane są sylwetki członków rodziny dla których walka o wolną Polskę była dobrem najwyższym. Tytuł projektu ‚Przede wszystkim Polska’ to nawiązanie do książki Marii Mireckiej Loryś. Mówi prezes Towarzystwa Zespołu Pieśni i Tańca „Racławice” Agnieszka Rup.

Sylwetki rodziców i ośmioro rodzeństwa Mireckich przybliża pielęgnujący pamięć historyczną Mieczysław Barnat z Racławic.

Wyjątkowym wydarzeniem, które miało miejsce już w trakcie trwania projektu. W Pałacu Prezydenckim miała miejsce uroczystość wręczenia 21 not identyfikacyjnych członkom rodzin ofiar totalitaryzmu. Wśród ofiar na warszawskiej ‚Łączce’ znaleziono szczątki Adama Mireckiego. Jego notę identyfikacyjną odebrała ostatnia żyjąca z ośmiorga rodzeństwa Mireckich mająca 102 lata Maria Mirecka-Loryś, podobnie jak brat zaangażowana w działalność konspiracyjną, członkini Narodowej Organizacji Wojskowej, Komendantka Główna Narodowego Zjednoczenia Wojskowego Kobiet, później dyrektor Krajowego Zarządu Kongresu Polonii Amerykańskiej. Adam Mirecki żołnierz AK po wojnie dwukrotnie aresztowany za działalność antykomunistyczną. W 1952 roku skazany na karę śmierci, pochowany w Kwaterze „Na Łączce”.

Projekt „Przede wszystkim Polska’ realizowany w Racławicach ma nie tylko przypomnieć lokalnych bohaterów, ale też uświadomić młodym ludziom, że „Przede wszystkim Polska” i że losy Ojczyzny powinny być najważniejsze, a Polska będzie państwem niepodległym, gdy sami o to zadbamy. Partnerem projektu jest Województwo Podkarpackie.

(Marta Górecka)