Pustków: Stawiamy na ekologiczne rozwiązania z komarami.

Data publikacji: Kategoria: Zamieścił: Małgorzata Figacz

Na obiektach Gminnego Ośrodka Sportu i Rekreacji w Pustkowie – Osiedlu zawisną budki dla jerzyków. Dieta jerzyków jest największym sprzymierzeńcem człowieka. Żywią się tzw. aeroplanktonem, czyli niewielkimi owadami latającymi. Do pożywienia jerzyków należą m.in. komary i muchy. Potrafią znacząco ograniczyć populację uciążliwych dla człowieka owadów.
Jak mówi Krzysztof Lipczyński dyrektor Gminnego Ośrodka Sportu i Rekreacji, mimo iż obiekty basenowe są zamknięte, a wszystkie remonty wykonane to pracownicy postanowili się zabrać za budowanie budek dla tych pożytecznych ptaków.

Jerzyki to niepozorne, lecz bardzo pożyteczne ptaki. Przylatują do Polski z dalekiej Afryki w pierwszych dniach maja, a odlatują na początku sierpnia. Te niepozorne ptaki mogą w ciągu doby zjeść nawet 20 tys. drobnych owadów latających. Dyrektor obiektu sportowego ma nadzieje, że budki będą miały już wkrótce lokatorów i nie będą już potrzebne chemiczne opryski na owady, a komarami całkowicie za darmo i ekologicznie zajmą się jerzyki.

Tomasz Łępa