Przecław: Planujemy remont Kapliczki w Przecławiu

Data publikacji: Kategoria: Zamieścił: Tomasz Łępa

Znajdująca się w Przecławiu u zbiegu ulic Kilińskiego i Weneckiej  kapliczka, jeszcze w tym roku ma szansę odzyskać swój dawny wygląd.  Drewniana budowla  jest wpisana do rejestru zabytków zgodnie z decyzją Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków i stanowi cenny przykład małej architektury sakralnej.

W tej chwili  wymaga renowacji i prac konserwacyjnych oraz porządkowych. Jej przejęcie na rzecz Gminy Przecław pozwoliło zadbać o to, aby uratować ją od zniszczenia.

Umożliwiło również  usprawnienie działań oraz wykonanie w przyszłości prac zmierzających do przywrócenia świetności kapliczki.

Mówi burmistrz Przecławia Renata Siembab.

Planujemy również pozyskanie środków finansowych z innych źródeł  na kolejne kroki zmierzające do przywrócenia świetności kapliczki, zaznacza włodarz gminy.

Drewniana, kryta gontem kapliczka postawiona została w połowie dziewiętnastego wieku. Wewnątrz znajduje się obraz Matki Bożej Niepokalanie Poczętej, autorstwa Wiktora Władysława Puszczyńskiego – lokalnego malarza-artysty, którego nagrobek możemy odnaleźć na Przecławskim cmentarzu. Jego dziełem jest również wykonana po roku 1863 polichromia kościoła w Zgórsku oraz malowidła w zamku przecławskim. Obecna kapliczka jest repliką tej XIX-wiecznej, wzniesionej staraniem mieszkańców w 1997 roku.

 

Tomasz Łępa